Sıfır Faizli Taşıt Kredisi

Sıfır Faizli Taşıt Kredisi

Günümüzde ulaşım için arabanın bir ihtiyaç olduğunun hepimiz artık farkındayız. Araba ihtiyacı artık herkes tarafından hissedilmektedir. Bir iş yapılmaya kalkışıldığında araba olsaydı yapardık veya daha iyi olurdu, istediğimiz saate kadar otururduk vs. gibi durumlar günlük hayatta hepimizin başına gelmiştir. Genel olarak faizsiz kredinin tercih edilmesinin nedeni dini sebeplerdir. İslam dini mensuplarına faizsiz kredi yasaklanmıştır. Bu yüzden faizsiz krediler genel olarak muhafazakâr kişiler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bu kişilerin kredi kullanmama sebepleri genel olarak içinde bulunan faizlerdir. Bu durumda dinen yasak olduğu için faizsiz kredi başvurusunu tercih etmektedirler. Faizsiz kredi adı altında yol kat eden katılım bankaları kâr payı ismiyle ortaya koydukları taksitlendirme sistemine benzeye bir faizsiz kredi fırsatını sunmaktadırlar. Katılım bankaları dışında özel sermayeli bankalar da bu faizsiz kredi fırsatını sunabilmektedir. Bir Müslüman ülkesi olarak faizli kredi çekmekten ne olursa olsun çekindiğimizi söyleyebiliriz. Dinimizde faizin haram olduğu net olarak bellidir. Taşıt kredisi fırsatını bizlere getiren bankalar bizlerinde gönül rahatlığıyla birlikte alabileceği bu kredileri oluşturmuşlardır. Bu yazımızın devamında sizlere gereken bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Taşıt Kredisi Çekme Şartları

Öncelikle bilmeliyiz ki taşıt kredisinde en uzun vade seçeneği 48 aydan başlar. Vade süresi bitene dek almış olduğunuz araç bankanın ipoteği altında olur. Bunun sebebi bankaya olan kredi borcunuzu ödeyememeniz durumunda aracınıza el koyabilme yetkisinin olmasıdır. Bankalar bu sistemle birlikte kendilerini güvene alırlar. Ödeme gerçekleşmediği taktirde banka araca el koyabilmektedir. Buna hukuki olarak da yetkisi vardır.

Taşıt Kredisi, istediğiniz aracın, fatura değerinin hepsine kredi sağlamaz. Ancak belli bir kısmına kredi fırsatı vermektedir. Bu değer ise fatura değerinin üzerinden ve kişinin şartlarından değişkenlik gösterebilir. Eğer ki aracın faturası 50.000 TL’nin altındaysa aracın değerinin %70’i kadar kredi verilir. Bunla birlikte eğer aracın faturadaki değeri 50.000 TL’nin üstünde olanlar içinse 50.000 TL’ye kadar olan kısım için %70’lik bir oran söz konusudur. Bunun beraberinde 50.000 TL’yi geçen kısım için %50’lik kredi sağlanmaktadır.

Emekliye Taşıt Kredisi

Emekli olan kişiler taşıt almak için PTT aracılığıyla birlikte yola çıkmalıdır. PTT aracılığı ile kredi kullanabilmektesiniz. Emekli kişiye taşıt kredisi verilebilmektedir. Aynı şartlar ve belgelerle birlikte gelir belgesi yerine emekli maaşınızın ne kadar olduğu bilgisi istenilecektir. Size kolay olan ödeme yöntemini sizin için PTT şubesi ayarlayacaktır. Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra onay almanız halinde kredinizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Bu krediyi PTT şubeleri ihtiyaç kredisi adı altında da verebilmektedir. Bu kredilerin vade seçeneği maksimum olarak 48 aydır. Faiz oranları başvurduğunuz kurum veya kuruluşa göre değişmektedir.

Taşıt Kredisi Yaş Sınırı

PTT’den kredi çekmek isteyen kişilere bir yaş sınırı konulmaktadır. Bu yaş sınırının en üst düzeyi ise 80’dir. Bu durumda 80 yaşına kadar olan sürede vade yapabilmektesiniz. Yani 79 yaşında iseniz krediye başvurduğunuz zaman maksimum olarak 1 sene vade yapabilirsiniz.

2.El Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi seçenekleri ve şartları araçtan araca değişmektedir. Sıfır araç ve ikinci el araç arasında çok farklılıklar göstermektedir. Öncelikle 2. El araç almak isteyenlerde bu krediye başvurabilirler. 2. El taşıt kredisi almak isteyenler için araç yaşı kısıtlaması vardır. Her ikinci el araç için bu kredi başvurusunu yapmanız mümkün değildir. Bu yaş sınırı ise genel olarak 5 yaştır.

 1. El taşıt kredisi için bankalar tarafınca verilecek olan en çok kredi araç fatura bedelinin %60’ı kadardır. Araç kredisi başvurusu yapacağınızda almak istediğiniz araç 0 km araçlarda nasıl araştırılıyorsa aynı şekilde araştırılacaktır. Araştırmanın bitimiyle birlikte çıkan sonuca göre alabileceğiniz kredi miktarı ve vade fırsatları hakkında size bilgi verilecektir.

2.El Taşıt Kredisi İçin Araç Modeli Kaç Olmalı

İkinci el taşıt kredisinden faydalanmak adına aracın modeli de önemlidir. Bunun sebebiyle aracın ilk olarak kaç kilometre yol yaptığına bakılmaktadır. İdeal olarak 70 ile 90 bin kilometredir.

 1. el taşıt kredisi alırken aracın modeli de önem teşkil etmektedir. Bunun için aracın ilk olarak ne kadar yol yaptığına bakılmaktadır. Buna göre en ideal km aralığı 70 – 90 bin km’dir. 2.El Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar
 • 2.el taşıt kredisi almak isteyen kişiler 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Net gelirinizi net olarak gösteren bir gelir belgesi istenmektedir.
 • Alınmak istenen kredinin aylık taksiti ev halkının toplam aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekmektedir.
 • Ferdi kaza sigortası yaptırılması gerekmektedir

  2.El Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı, eğer yoksa veya kayıp durumundaysa, pasaport, pasaportunuz yoksa sürücü belgesinin aslı ile fotokopisi gerekmektedir.
 • Adres adına gerekli olan bilgileri güncellemek adına belge.
 • Gelir durumunuzu gösteren bir belge ya da evrak gerekmektedir.
 • Eğer ki çalışıyorsanız; maaş bordronuz veya işyerinden onaylı net maaş tutarını gösteren belge.
 • Serbest meslek erbabı olanlar için vergi levhası istenir.
 • Firma ortağı olanlardan ise Ticaret Sicil Gazetesi’nde bulunan bilgiler ve kuruluş ilanı fotokopisi veya vergi levhanız istenmektedir.
 • Herhangi bir gayrimenkulünüz aracılığıyla gelir göstermeniz içinse gayrimenkulün tapusu ve kira kontratı fotokopisi gerekmektedir.
 • Emekli olan vatandaşlar için Hesap Cüzdanı istenmektedir.
 • Noter satış sözleşmesi ya da faturası istenir.

Faizsiz Taşıt (Otomobil) Kredisi Veren Bankalar

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası’ da müşterilerine faizsiz kredi fırsatı vermektedir. (Kâr payı adı altında)

Kuveyt Türk Katılım Bankası

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası da müşterilerine faizsiz kredi sağlamaktadır. (Kâr payı adı altında)

Ziraat Katılım Bankası

 • Ziraat Katılım Bankası’ da müşterilerine faizsiz kredi imkânı vermektedir. (Kâr payı adı altında)

Türkiye Finans Katılım Bankası

 • Türkiye Finans Katılım Bankası’ da müşterilerine faizsiz kredi fırsatını sunmaktadır. (Kâr payı adı altında)

Vakıf Katılım Bankası

 • Vakıf Katılım Bankası’ da müşterilerine faizsiz kredi verebilmektedir. (Kâr payı adı altında)

Halk Bankası

 • Halk Bankası, diğer bankalardan farklı olarak KOBİ’ye özel faizsiz kredi fırsatı sağlamaktadır.

Denizbank

 • Denizbank, müşterilerine diğer bankalardan farklı bir kampanya olarak otomatik ödeme talimatınıza karşılık 1.000 TL faizsiz kredi vermektedir.

Odeabank

 • Odebank, direk olarak müşteriye faizsiz bir kredi fırsatı sunmaktadır. Belirli şartların gerçekleştirilmesi durumunda Odeabank bu krediyi müşterilerine vermektedir.

Garanti Bankası

 • Garanti Bankası müşterilerine 2.000 TL’ye kadar faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır.

Sıfır Faizli Otomobil Kredisi Kullanmak İsteyenlerin Alacakları Aracın Markaları

Fiat, Renault, Nissan, Opel, Dacia, Skoda, Citroen, Peugeot, Ford markalarının sıfır faizli otomobil fırsatları yer almaktadır.

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın