Öğrenciye Kefilsiz Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Kefilsiz Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Öğrenim hayatına devam etmekte olan ya da öğrenci adayı olan bireylere bazı belli başlı bankalar, öğrencinin öğrenim hayatını kolaylaştırmak adına kredi imkanı sunmaktadırlar. Bu verilen krediler öğrenciler adına oldukça önem taşımaktadır. Bankalar tarafından birçok alanda verilmekte olan kredi çeşitleri arasında öğrenim görenlere verilen krediler de mevcuttur.

Öğrencilere bu kredinin verilmesindeki asıl amaçlardan bir tanesi de öğrenim hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmeleri ve öğrenim süreleri boyunca parasal anlamda sıkıntılar çekmemeleridir. Bankalar bu anlamda öğrencilerin yanında olduğunu göstermektedir. Günümüz şartları gereğince neredeyse tüm bankalarımız öğrencilere bu fırsatı sunmaktadırlar.

Fakat bu krediler verilirken öğrencilere bazı kriterler sunulmaktadır. Şimdi bu bankaların kredi vermeden önce öğrencilerde ne gibi şartlar aradığına bir bakalım.

Öğrenci Kredisi Almak İçin

Belli başlı ihtiyaçlar için bankalar başvurmak isteyen vatandaşlarımızın ilk önce hangi kredi türünden faydalanmak istediğini belirlemesi gerekmektedir. Bunun yanında bankalardan kredi çekmeden önce hangi bankanın bütçesine daha uygun olacağı ve ödeme şekillerinin uyuşup uyuşmayacağı konusunda biraz araştırma yapılması lazımdır.

Araştırılması gereken en önemli husus ise bankaların uygulamış olduğu faizler ve vade seçenekleri olarak göze çarpmaktadır. Öğrencilerin kredi almak adına yapması gerekli olan bazı konular vardır. Eğer aylık bir geliriniz yoksa bu krediyi tek başınıza almanız çok zordur. Ancak bir gelir kaynağınız var ise bunu belgeleri ile beraber bankaya beyan etmeniz gerekecektir.

Bu gelir konusu tek başına kredi çekmek isteyen öğrenciler için olmazsa olmaz bir şarttır. Bankayı krediyi geri ödeyebileceğiniz konusunda ikna ettiğiniz takdirde her şey daha kolay olacaktır.

Eğer part time çalışan bir öğrenciyseniz bile bankalar size kredi imkanı sunmaktadır. Ancak bunun yanında bazı bankalar ise en az 3 ay sigortalı olma şartı istemektedir.

Öğrenciler kredi almanın şartları olan bu şartlardan birini karşılamıyor ise bir diğer yöntem olarak, olması durumunda kira gelirini göstermeleri yardımcı olacaktır. Düzenli bir şekilde her ay aksaklık yaşamadan eline bir kira geliri geçen öğrencilerimizin bankaya bu durumu bildirmelerinin ardından kredi çekebilmeleri mümkündür.

Fakat bu belirtmekte olduğumuz şartların hiçbirine sahip olmayan öğrenciler ise bankaya bir kefil ya da üzerine olan maddi açıdan iyi bir malı teminat olarak gösterdiklerinden bu krediden yararlanabileceklerdir.

Bunların dışında kredi çekmek isteyen kişilerde aranacak olan özelliklerin başında ise kredi notu gelmektedir. Genel anlamda öğrencilerimizin kredi notlarının yüksek olması lazımdır. Bankalar tarafından en çok dikkat edilen konular arasında yer alan kredi notunun yüksek olması, kredinin alınmasında önemli rol oynayacaktır. Bazı durumlarda bankaların kredi notu yüksek olan öğrencilere başka şart aramadan krediyi direk verdiği bilinmektedir.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi

Ziraat bankası öğrencilere kredi veren bir banka olarak gözümüze çarpmaktadır. Ziraat bankası öğrencilere kredi vermeden önce öğrencilerde aradığı bazı şartlar vardır. Ziraat öğrencilerinin her türlü ihtiyacını karşılamak için oldukça güzel kampanyalar sunmaktadır. Ayrıca öğrencilere vermekte olduğu kredilerde 24 aya kadar varan uzun vade seçenekleri uygulamaktadır.

Ziraat Bankası tarafından öğrencilere verilen kredilerde;

 • Şahsi ya da maddi bir teminat gösterilmesi gerekmektedir.
 • Kredi için uygulamak istediği vadenin uzunluğu kadar hayat sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • 24 aya varan vade fırsatları ile beraber, mevduat hesabı ya da taksitli kullanım seçenekleri uygulanabilmektedir.
 • Kredi öğrencinin velisine ya da öğrencinin belli başlı eğitim masraflarını karşılamakla yükümlü kişiye veyahut öğrencinin istenilen düzeyde bir geliri mevcut ise kendisine ödenebilir.

Öğrenci Kredisi Başvurusu Sırasında İstenilen Belgeler

 • Öğrencinin eğitim durumuna ilişkin belgeler
 • Başvuru formu
 • Öğrenci eğer çalışmakta ise bir gelir belgesi
 • Nüfus cüzdanı ya da işlemler sırasında kullanılabilecek sürücü belgesi ve pasaport

Denizbank Öğrenci Kredisi

Denizbank’ta eğitimini sürdürmekte olan öğrencilere çeşitli yardımlarda bulunmaktan kaçınmıyor. Denizbank şubelerinden kredi alabilmek için;

 • Master
 • Doktora
 • Lisans eğitimi

alabilmeniz şartı sizden istenmektedir. Fakat öğrencilerin birçoğunun yaptığı hata ise başvururken gelir belgesi göstermemektir. Durum böyle olduğu vakit bankalar öğrencilere kredi verme konusunda oldukça isteksiz oluyorlar. Denizbank kendilerinden kredi almak isteyen öğrencilere 10.000 TL rakamına kadar kredi vermektedir. Bunun yanında Denizbank öğrencilere 36 aya kadar uzun vadeli ödeme seçenekleri de sunmaktadır.

Denizbank Öğrenci Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

 • Öğrenci olduğuna dair bir belge
 • Nüfus cüzdanı aslı ve yanında fotokopisi
 • İkamet etmekte olduğu yeri belirten belge ve son aya ait olan bir fatura
 • Bir geliri olduğuna dair gelir belgesi

Bu belgeleri getirdiğiniz takdirde öğrenci kredisi almak için bir Denizbank şubesine başvurmanız yeterli olacaktır. Fakat şubeye gitmek istemiyor iseniz başvuru için Denizbank internet şubesine girerek başvurunuzu oradan da tamamlayabilirsiniz.

 Garanti Bankası Öğrenci Kredisi

Eğitim kredisi kapsamında verilmekte olan krediler denilince garanti bankasını da unutmamamız gerekmektedir. Garanti bankası her zaman ilk sırada olmayı hedefleyen bir banka olduğundan dolayı eğitim kredisi kampanyalarında da ilk sırayı çekmek istiyor. Eğitim kredisini alan öğrencilerin hiçbiri herhangi bir geçim problemiyle karşı karşıya kalmayacak.

Eğer çocuğunuzu özel okulda okutuyor iseniz ve okul ödemeleri derken öğrencinin de ihtiyaçlarını karşılamakta sorunlar yaşıyorsanız bu kredi tam size göre. Bu kredi ile öğrenim ihtiyaçlarınızı düşük faiz oranları ile ödeme imkanınız olmaktadır.

Garanti Bankası vermiş olduğu kredilerde üst rakam olarak 100.000 TL’yi uygun görmüştür. Ayrıca vermiş olduğu bu kredilerde 48 aya kadar varmakta olan vade seçeneklerini de müşterilerine sunmaktadır. Sizde kendine en uygun olan kredi seçeneğini seçerek eğitim giderleri konusunda yaşadığınız sıkıntılara son verin.

Türkiye İş Bankası Öğrenci Kredisi

Türkiye İş Bankası öğrencilere yapmış olduğu destek kredisi kampanyaları ile ön plana çıkmaktadır. Bu banka öğrencilerin geçimini rahat bir şekilde sürdürebilmeleri için oldukça cazip fırsatlar sunarak sıkıntı çekmemelerini sağlamaktadır.

Vermekte olduğu bu krediler için uygun ödeme planı hazırlayan İş bankası ayrıca düşük faizler uygulayarak öğrencileri sıkıntıya sokmuyor.

Bunun yanında çocuğunuzun eğitim giderlerine yetişemiyor ve bir finans kaynağı arıyor iseniz Türkiye İş Bankası size bu desteği sunuyor. Eğitim kredisi kapsamında verilen bu destek kredilerini üniversite için olan ihtiyaçlarınızda, çocuğunuzun özel okul ihtiyaçlarında veya herhangi bir eğitim alanında olan öğrencinizin giderlerini karşılamak adına kullanabilirsiniz. Krediyi alabilmek için bankanın sizden istediği şartları yerine getirmek zorundasınız.

Akbank Öğrenci Kredisi

Akbank’ta öğrencilere kredi imkanı sunmakta olan bankalar arasında yer almaktadır. Akbank vermekte olduğu bu krediler için düşük faiz oranları ve uygun ödeme şekilleri belirlemiştir. Uzun vadede ödemekte zorlanmayacağınız planlamalar ile öğrencilere kredi veren Akbank bu konuda önde gelen bankalar arasındadır.

Öğrenciye Kredi Verirken İstenilen Şartlar

 • Çalışmakta olan bir öğrenci iseniz maaş bordronuzu göstermeniz gerekmektedir.
 • Ailenizi kefil olarak göstererek.
 • Eğitim kredisi desteği projesi kapsamında aileniz tarafından alınabilir krediler

Günümüzde bankalar tarafından vatandaşlarımıza verilmekte olan birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Emeklilere verilen kredilerden tatil kredilerine ve öğrenci kredisine kadar bir sürü kredi çeşidi vardır. Okul masraflarını ödemekte sıkıntılar çeken ve öğrenim hayatını devam ettirmekte zorlanan öğrencilere kredi imkanı sunulmaktadır.

Bankalar çocuğunun eğitim masraflarına yetişemeyen ailelerinde yardımına koşmaktadır. Akbank vermekte olduğu bu kredilerde 36 aya kadar vade imkanı sunuyor fakat bu kredileri vermeden önce alacak olan kişiden belirli bir teminat isteniyor.

Böyle durumlarda genel olarak öğrenciler ailelerini kefil olarak göstermektedirler. Kredi çekmektense kredi kartı çıkarmayı daha mantıklı buluyor iseniz eğer bankalara başvurarak öğrencilere verilen kredi kartı fırsatlarından yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Aileler öğrencilerini düzgün bir eğitim almaları için dershanelere göndermektedirler. Durum böyle olduğu zaman da belli başlı eğitim giderleri ön plana çıkıyor. İşte böyle zamanlarda da bankaların öğrenciye vermiş olduğu destek kredisinden yararlanmak sizin elinizde oluyor. 18 yaşını doldurmuş olan öğrencilerin bu fırsattan yararlanabileceğini düşünürsek, size hangi bankalardan bu kredi için başvuru yapacağınızı bildirmek isteriz. Bunlar;

 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • HSBC
 • Ziraat Bankası

KYK fırsatından zaten yararlanmakta olan öğrencilerde bu öğrenci destek kredisi kampanyasından yararlanabilmektedir.

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın