Öğrenci Ve Öğrenim Kredisi

Öğrenci Ve Öğrenim Kredisi

Öğrenci Ve Öğrenim Kredisi

Öğrencilerin üniversite dönemlerinde birçok ihtiyaçları olacaktır. Yurtta kalanlara nazaran ayrı eve çıkan öğrencilerin çok ihtiyacı olmaktadır. Çoğunlukla ilk kez aileden uzak bir yaşam sürdürecek olan öğrenciler çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilmektedir. Maddi konudan genel olarak üniversite okuyan öğrencilerin durumları iyi olsa da gerçekten üniversite okumak gideri çok bir yükümlülük ve öğrenimdir. Üniversiteli gençlere devlet öğrenci kredisi uygulamasını başlatmıştır. Bu krediyi faizsiz olarak öğrencilere vermektedir. Bu kredinin geri ödemesini ise öğrencinin üniversite hayat bittiğinde geri istemektedir. Üniversite okuyan gençler evlerin kirasından, elektrik faturalarına, internet vs. giderlere pek önem vermeden eve geçebilmektedirler. Ancak ailenin verdiği yardım belki de sadece kirayı ödeyebilmelerini sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda öğrenciler bu krediye başvurarak birtakım giderlerini gidermektedir. Bu kredi peşin olarak öğrenciye ödenmediği için her ay bu krediyi bir şekilde yeterli hale getirmenin zorunluluğunu yaşamaktadırlar.

Eğitim/Öğretim Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları (Üniversite Öğrencilerine)

Öğrencilere maddi destek olarak bu krediyi açıklayabiliriz. Öncelikle yüksek öğrenim içerisinde bulunan T.C. vatandaşı olan öğrencileri maddi açıdan destekleyebilmek adına başlatılan bir kampanyadır. Geri ödemeli ya da geri ödemesiz çıkabilen bu kredi okulu okuyan kişinin ailesinin maddi durumuna ve şehit çocuğu, yetim vs. gibi özel nitelikler taşıyan ve maddi açıdan sıkıntılarda olan kişilere devlet bu krediyi geri ödemesiz olarak vermektedir. Normal durumlarda bu krediyi kullanmak isteyen kişiler bu krediyi ancak geri ödemeli olarak alacaklardır. Ancak bu geri ödemede herhangi bir faiz uygulaması olmayacaktır.

Yükseköğrenimini Yurt Dışında Yapan Öğrencilerin Dikkatine

Ülke dışında yani yurt dışında ön lisans, master, doktora düzeylerinde yükseköğrenim gören T.C. vatandaşı olan kişilere, yurt içinde yüksek öğrenim göre öğrencilerin faydalandığı burslardan karşılıksız olarak yararlanma hakları olacaktır. Bununla birlikte geri ödemeli öğrenim kredisi hizmetinden faydalanma imkanları vardır. Bütün öğrencilerin devlet şifresi alması gereklidir.

Devlet Şifresi Alma

Bütün öğrencilerin alması gereken devlet şifresini Türkiye’de yaşayan öğrenciler PTT şubelerinden temin edebilirler. Yurt dışında eğitim alan kişiler ise Büyükelçilik ve Konsolosluklardan bu şifreyi temin edebilirler.

Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir

Öncelik olarak öğrenim kredisinden birçok öğrenci yararlanabilmektedir. Ön lisans gören öğrenciler, normal lisans öğrencileri, Açık öğretimde ki bazı öğrenciler (öncelikli öğrenciler yani şehit ya da gazi çocukları, anne ölmüş, baba ölmüş veya her ikisi de ölü kişiler) yararlanabilmektedir. İki yıllık okuldan mezun olan sonrasında 4 yıllığa dikey geçi sınavı aracılığıyla tamamlayan öğrenciler, (intibak ya da hazırlık okuyanlar bu krediden faydalanamaz.) Yüksek Lisans yani Master ya da Doktora öğrencileri, Vakıf Üniversitelerinde okuyanlar, İkinci öğretim görenler, öğrenim kredisinden yararlanma hakkına sahiptirler. Bir önemli hususta burs alan öğrenci kredi alamaz. Kredi alan öğrenci burs alamaz. Bir öğrenci hem burs hem öğrenim kredisi kullanamaz.

Öğrenim Kredisi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öğrenim Kredisinin Şartları Ve Başvurusu

Kurumdan ilk kez burs, öğrenim veya katkı kredisi alacak öğrenciler için başvurularını www.kyk.gov.tr sitesinden yapmalıdırlar. Bu adresten yapılan başvurular kabul görecek ve sizlere bir cevap vereceklerdir. Tüm üniversite lisans öğrencileri bu siteden başvurularını tamamlamalıdır. Bununla birlikte bu krediye başvuran kişilerden belge olarak öncelik belgesi istenmektedir. Bunun dışında müracaat edilirken bir belge talebinde bulunulmaz.

Öğrenim Kredisi İçin Öncelik Belgeleri

 • Şehit ve gazi çocukları malullük, harp malullüğü ve vazife malullüğü maaşı alan kişilerin çocuklarıyla vazife malullüğü maaşı yani aylığı bağlanması gereken ancak hayatını kaybeden kişilerin çocukları (Yurt kayıtları aynı zamanda da burslar için sosyal güvenlik kurumundan alınacak olan belge)
 • Özürlülüğü üst seviyelere kadar gelmiş kişiler, özür durumuna bakılarak fonksiyon kaybı %40’ın üzerinde olduğu görülen öğrenciler (Yurt kaydı ve de burs sağlamak için devlet hastanesinden alınacak tam teşekküllü rapor)
 • Lise zamanında ki öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayan kişiler (Yurt Kaydı aynı zamanda da burs için Türkiye Cumhuriyeti Çocuk Esirgeme kurumundan alınabilecek belge veya Başbakanlık Sosyal Hizmetlerden de temin edebilirsiniz.)
 • Darüşşafaka Lisesi mezunlarından, (Darrüşafaka Lisesinden alınacak belge)
 • Annesi ya da babası Yurtkur’ da hizmet veren ya da emekli olanlar için (Yurt kaydı için Yurtkur’ dan alacağınız belge) Bu belge onaylı olmalıdır.
 • Hain Terörün mağduru olan köylerde üniversite çağında ki öğrencilerden ve ölen kişilerin çocuklarından burs alabilmeleri için Valilikten belge istenmektedir.
 • Milli olmuş Amatör Sporcular yurt kaydı ve burs için: Başbakanlık gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden temin edilebilecek resmi yazı veya belge gereklidir.
 • Anne ve babası ölenler için Yurt kaydı için bulunduğu Nüfus Müdürlüğünden alınabilen Vukuatlı Nüfus Kaydı Örneği
 • Anne, babası ayrı olanların, yine yurt kaydı için Nüfus Müdürlüğünden alabilecekleri Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi gerekmektedir.

Bu belgeleri Üniversitelere danışarak hangisi sizin için alınacaktır ve faydalı olacaktır daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Öğrenim Kredisi İçin Nereye Başvurulur

 • Öğrenim kredisi için öncelik olarak gerekli olan belgeleri halletmelisiniz. Bu durumdan sonra belirlenen zaman içerisinde her kişi bulunduğu yerin Kurumunun Bölge ya da Yurt Müdürlüklerine elden veya posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Bulundukları yerde böyle bir imkân mevcut değilse ” No:61 Cemal Gürsel Cad. 06590 Cebeci/ANKARA ” adresinde bulunan Kredi Daire Başkanlığına posta yoluyla göndermeniz gereklidir. Bu adrese giderek elden de teslim edebilirsiniz. Bu durumda bir önemli hususta 18 yaşından küçük olan kişilerin Burs ve Kredi Taahhüt Senetlerini noterden velileriyle gidilerek velileri yanında olacak şekilde imzalayacaklardır. 18 yaşından büyük kişilerde kendileri imzalayabilirsiniz.
 • Bu başvuru sonucunda herkese kredi imkânı verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Herkese mutlaka burs veya kredi tahsis edileceği anlamı taşımamaktadır. Değerlendirmeler sonucu burs veya kredi tahsisi yapılacak öğrenciler KYK’ nın internet adresinden takip edilmelidir. Bu konuda yardım kazanan kişilerden senet yaptırmaları talebinde bulunulacaktır.
 • En az asgari ücret ile çalışıyor gözüken kişiye öğrenim kredi tahsisi ya da burs verilmeyecektir.
 • Burs ve eğitim kredisi ödemeleri ocak ayında başlamaktadır. Her ayın 7’sinde düzenli olarak ödenmektedir.

Eğitim Kredisi Nasıl Hesaplanır

Eğitim kredileri ve devlet yardımları her sene mobilya ve bütün ürünlerin artışlarına göre yani fiyat endekslerine göre hesaplanarak öğrencilere verilmektedir. Her sene bu kredi için ayrı hesaplamalar yapılmaktadır. Bu borç öğrenciye öğrenim hayatı boyunca verilmektedir. Her sene Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Fiyat Endeksi bu hesaplamaları yapmakta ve öğrencilere verdiği bu borçlarda ihtiyaca göre artışlar uygulamaktadır.

 

Öğrenim Kredisinin Kesilme Nedenleri

 • Öğrencinin, öğretim kurumundan ayrılması sonucu kesilir. Öğrenim kurumundan çıkarılması veya geçicide olsa uzaklaştırma alması sonucunda kesilmektedir.
 • Krediden vazgeçerek kesilebilir. İzin alındığında ve kayıt dondurulduğunda kesilecektir.
 • Sağlık açısından sıkıntılar yüzünden öğrenime devam edememesi sonucunda,
 • Öğretim kurumunu değiştirirken,
 • Okulunda bir yıldan fazla başarısız olunduğunda ve öğretime bir yıl ara verildiğinde,
 • Öğretim kurumunun kapatılma durumunda,
 • Kuruma ait yurtlardan süresiz olarak çıkarılma ve uzaklaştırma cezası alınması sonucunda,
 • Minimum asgari ücret düzeyinde bir gelirinin olması,
 • Hüküm getirilerek mahkûm olma,

Durumlarında öğrenim kredisi kesilmektedir.

Bursun Kesilme Nedenleri

 • İlk olarak bursta önemli olan başarıdır. Burslu kişinin başarısız olması durumunda,
 • Öğrenim kurumunda çıkması veya çıkarılması durumunda,
 • Burstan vazgeçmek, izin almak ve de kayıt dondurma sonucunda,
 • Sağlık nedenleriyle öğretim kurumuna devam edilememesi durumlarında,
 • Okul değiştirme durumlarında,
 • Başarısız olma ve eğitime bir yıllık ara verilmesinde,
 • Mahkumluk durumunda,

Bursunuz kesilmektedir.

 

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın