Kara Listedeki Emekliye Kredi İmkânı

Kara Listedeki Emekliye Kredi İmkânı

Kara Listedeki Emekliye Kredi İmkânı

Öncelik olarak kara listeden bahsedelim. Kara liste bankaların, bazı müşteriler için kullandıkları sınıfın ismidir. Adını da onaylayacak şekilde bankaların kara listeye aldığı yani kötü bir bakış açısı oluşturduğu kişilerdir. Bunun sebebiyse müşterilerin ödemelerinde ki aksaklıklardır. Bir kredi borcunu geciktirerek ödemek kredi notunu çok fazla etkilemez ancak hiç ödememek ve gittikçe büyük borçların altına girmek aynı zamanda borcun faizle katlanması gibi durumlarda kalan kişiler kara listede yer almaktadırlar. Kara listede bulunan kişiler hangi bankaya giderse gitsin bankalar o kişiye kredi imkânı vermezler. Bunun sebebi bütün bankalar aynı kişinin aynı finansman profiline erişebiliyor olması ve ödemelerini takip edebiliyor olmasıdır. Bununla birlikte kara listedeki kişiye kimse kredi vermez. Bankalar ilk olarak kendilerini garantiye alırlar. Geri ödemesini yapamayacak kişilere kredi vermezler. Tamamen maaş bordrosu, gelir belgesiyle kendini kanıtlamış ve finansal anlamda düzenli para girişi çıkışı sağlayabilen kişilere kredi vermektedir. Bu kişilerin kredi notlarının yükseklerde olmasından dolayı bu kişilere yüksek miktarlarda kredi imkanları sunulmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Öncelikle kara listeden çıkmak için bankalara olan borçlarınızı kesinlikle kapatmanız gereklidir. Sadece borcu kapatarak kara listeden çıkarsınız diyemeyiz. Bu süre ve zaman gerektiren bir eylemdir. Kara listeden çıkabilmek için ayrıca finansal işlemlerinizin hepsine bir düzen katmanız gereklidir. Bu düzeni şöyle ki borçlarınızı yapılandırarak ve ödemelerinizi en azından o yapılandırma üzerinden yaparak borcunuzu kapatın. Bütün bunlarla birlikte borcunuz bittiğinde bir taksitli bir şey aldığınızda düzenli olarak para giriş çıkışı bankaya sağlayın. Aylık olarak bankaya düzenli para girişi çıkışı sağlarsanız kara listeden kurtuldunuz diyebiliriz. Bu durumda bankalar bu işlemlerinizi takibe alarak artık para girişi çıkışı sağlayabildiğinizi ve ödeme yapabileceğinizi düşünür. Borcunuzu ödedikten sonra 5 yıl yine kredilerden ve başka hizmetlerden yararlanamama imkanınızda vardır. Bunun sebebiyse merkez bankası borcunuzu ödeseniz de 5 yıl sizi o listede tutabilmektedir. Bu yüzden o sürede bankayla aranızda finansal anlaşmalar ve dayanışmalar içinde olmanız sizin için hem zaman kazancı hem de kara listeden daha kısa sürede çıkmanızı sağlamaktadır.

Kara Listede Olan Bir Kişi Nasıl Kredi Çekebilir

Kara listede olan kişilerinde bankalardan kredi isteme ve kredi alma imkanları vardır. Tabi ki bu kredinin şartları normal krediden daha farklı olabilmektedir. Bunun sebebi güvenilmez bir müşteriye bankadan hala finansman sağlanmasıdır. Borçlarını düzenli olarak ödeyemeyen kişilere niye finansman sağlansın ki? Şimdi gelelim kara listede olan kişinin nasıl kredi çekebileceğine. Kara listedeki kişi kredi başvurusu için yanında bankayla arasında iyi bir finansmanı olan ve finansman geçmişiyle, kredi notlarıyla bankaların aradığı müşterilerden olan birinin kefilliğiyle bu krediye başvuru yapabilirler. Ancak günümüzde biliyorsunuz ki kefil bulmak çok zordur. Artık aileden birisi dahil herhangi biri kimseye kefil olmaz. Genel olarak aşırı güvendiğiniz kişiye kefil olabilirsiniz. Eğer ki kefil durumunuz yoksa böyle bir kişiye sahip değilseniz, bu sefer elinizde bir gayrimenkul tapusu bulundurmanız gerekir. Bu gayrimenkulü ipotek ettirerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka elinizde ki fırsatlara göre size kredi limitlerini belirteceklerdir. Ancak ipotek durumunda borcu ödemediğiniz zaman ipotek ettiğiniz şey tamamen bankanın olacaktır. Bu mala el koyma ve satma özelliğine sahip olacaktır. Herkesi kefil yapamazsınız. Kefil olmanın şartlarını da kredi için başvuracağınız bankaya sormanız gerekir.

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın