İşte 2017 Düğün Kredisi

İşte 2017 Düğün Kredisi

Düğün Kredisi

Günümüzde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal yaşamı desteklemek adına genç yaşta bulunan bireyleri de evliliğe teşvik amacı güderek’ten devlet destekli evlilik kredisi vermeye başlamıştır. Düğün Kredisi bu yılda müracaat edenler ve gerekli şartları bulunduran gençlere verilecek olan kredidir. Evlenmek isteyen gençlere maddi olarak destek sağlamak amacı güdülerek oluşturulan düğün kredisine sahip olabilmek için gerekli şartlar ise ;

1 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz 10.000 TL Evlilik Kredisi Şartları

İlgili bakanlıklar dolayısıyla maddi desteğe ihtiyacı olan gençler için faizsiz düğün kredisi bulunmakta ce bankalar bu kredi imkanını sağlamadan önce gençlerden yararlanabilmesi adına belirli şartlar koşmaktadır. Bu şartlardan ilki ise yaş ile ilgili olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlenmek isteyen gençlerin, bu düşüncelerini ve isteklerini maddi yetersizlik nedeniyle gerçekleştirememesi, ilk defa evleniyor olmaları, 18 ve 24 yaş arası olmaları da bankaların gençlerden koştuğu koşullar olarak karşıma çıkacaktır. Ayrıyeten bu genç bireylerin Türk Ceza Kanunu hükmünce yer almakta olan ağır suçlarından herhangi birine çarptırılmamış olması da bakanlığın evlenmek isteyen genç bireylerden isteyeceği şartlardan birisidir.

Bu kapsamda en önemli olan husus ise evlenmek için kişinin gerçekten de yardıma ihtiyaç duyması ve maddi imkanının yetersiz olmasından dolayı evlenemiyor olması gibi şartları barındırması devlet destekli düğü kredisi alabilmesi adına gereken şartlar olarak bulunmaktadır. Yani bu niteliği taşıyan gençlerin bu şart ve kriterleri sağlamış olması durumunda devlet tarafından faizsiz olarak sunulan düğün kredisinden yararlanabilecektir. Ayrıyeten bu hususta bireylerin Türk vatandaşı olması da önem taşımakta ve bu şart bankalar tarafından aranmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının aradığı bu kriterleri barındıran, bu kriterlere uyan her Türk vatandaşı cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bay ve bayan olmak üzere, evlenmek isteyen gençlere faizsiz olarak ve dahilinde de 1 yıl geri ödemesiz olarak 10.000 TL evlilik kredisi imkanı sunulmaktadır. Sizlerde şartları barındırıyor iseniz devlet destekli olarak 4 yıllık geri ödeme süreci bulunan ve ilk yılı geri ödemesiz olarak 10.000 TL düğün kredisi imkanını bankalar aracılığıyla sunacaktır. Bu kredi dahilinde bulunan bir fırsat çerçevesinde ilk yıl çocuk sahibi olan aileler için yapılmakta olan ilk yıl geri ödemesiz faizsiz 10.000 TL düğün kredisi için geri ödeme süreci 1 yıl daha uzatılabilecektir.

Devlet destekli olarak sağlanan 10.000 TL faizsiz düğün kredisi sahibi olmak isteyen bireyler için üniversite mezunları adına 24 olan yaş sınırı 26 ya çıkarılmış bulunmaktadır. Ayrıca evlenmek isteyen bireylerden birisinin devlet yurdu veyahut da yetimhanelerden birinde kalmış ise bakanlıktan alınacak olan kredi geri ödemesi için 2 yıl erteleme söz konusu olabilecektir. Fakat geri ödemenin yine de 4 yıla tamamlanması istenilecektir.

Evlilik kredilerinin kamu bankaları tarafından ödenecek olması nedeniyle kredisini almak isteyen gençler ödemelerini alabilmek için bankalara başvuruda bulunup, ödemesinin çıkmasını beklemelidir.

Gençlerin alacağı devlet destekli düğün kredisinin ne kadar olacağı tam olarak bilinmese de 2017 yılında düğün kredisi 10.000 TL olarak belirlenmiş olsa da değişen yaşam standartları, ekonomik dalgalanmalar ve artan enflasyona bağlı olaraktan artış sağlanması beklenmektedir. Düğün kredisi başvurusunda bulunan gençler ne kadar miktarda destek alacaklarını başvuru yaparken öğrenebilir ve dahilinde gerekli diğer bilgileri de edinebilir. Ayrıyeten evlenmek isteyen çiftler için devlet tarafından sunulan çeyiz yardımcı devlet katkısı ve ihtiyaç kredisi kapsamında verilmekte olan krediye başvuruda bulunarak da sizlerin düğün öncesi bulunan masraflarını karşılaması mümkün olmaktadır.

2017 Ziraat Bankası Düğün Kredisi

Bu yılda Evlilik kredi alabilmek adına başvuruda bulunan genç bireylere çeyiz hesabı açtırılarak, devletten sağlanacak çeyiz yardımı için verilecek olan parayı alabilecekleri gibi her yıl düzenli olarak mayıs ayında başlatılaraktan eylül ayında biten ihtiyaç kredisi kapsamında verilmekte olan evlilik kredisi için sizlerde Ziraat bankası düğün kredisine başvuruda bulunarak alacağınız kredi ili düğün masraflarınızı giderebilirsiniz.

Ziraat Bankası Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Faizsiz olarak devlet kredisinden yararlanmak isteyen genç bireyler için bu yıl da başvuruları takip ederekten yeni evlenecek olan genç çiftlere sağlanacak olan 5+5 toplam olarak 10.000 TL çeyiz yardımından yararlanma şansını elde edebilirler. Sizlerde bu imkanlardan yararlanmak adına anlaşmalı bankalara giderekten çeyiz hesabı ve TL cinsinden mevduat hesabı açtırmalı ve dahilinde 3 yıl boyu hesaplarına düzenli olaraktan birikim yapmalıdır. Sizlerde düzenli olarak para yatırılmasına ihtiyaç duyulan çeyiz hesabınızı eşiniz ve sizin için açtıraraktan 3 yıl boyu ister 3 aylık olarak aylık 100 TL ile ister iseniz de en yüksek ödenebilecek tutar olan 1000 TL ile yatırım yapabilir ve dahilinde devlet çeyiz yardımından faydalanabilirsiniz. Bankalar nisan ayı sonrası genç bireyler için çeyiz hesabı açmaya başlamış bulunmaktadır.

Çeyiz hesabında para birikimi olan gençlerin yoğun istekleri üzerine hesap 36 ay da veyahut da 48 ay da sonlandırılaraktan sistemde çıkışını yapabilir. 36 aydan önce çıkanlar için hiçbir şekilde ödeme yapılmaz, 36 ayı dolmuş ve sistemden çıkışını yapanlar için çeyiz yardımında biriktirdikleri paranın %20’si kadar 4 bin lira destek sağlarken, 48 ay doldurulup sistemden çıkış yapılırsa 4.500 TL devlet desteği çeyiz yardımı sağlanacaktır. Sistem içerisinde 60 ay ile 5 yıl üzeri birikim sağlayanlar ve sistemde hala faal olanlar için ise çeyiz hesabında bulunan 15.000 TL para eksiksiz olarak alınır.

Çeyiz yardımı sağlayan anlaşmalı bankalar ile olan Ziraat Katılım hizmetini Ziraat Bankası resmi sitesinden örebilir ve takip edebilirsiniz. Genç çiftlerin Ziraat Bankası tarafından sunulmakta olan çeyiz yardımı parasını almak istemeleri durumunda mutlaka çeyiz hesabı edinmeleri gereklidir. Bu hizmetler doğrultusunda faydalanmak isteyenin ise en yakın Ziraat Bankası Şubelerinde müracaatlarını gerçekleştirmeleri sonrası çeyiz hesabı açtırarak çeyiz parasını almaları mümkündür.

Devlet Evlilik Desteği İle Çeyiz Hesabı Arasındaki Farklar

Çeyiz hesabınız ilk kez evlenecek olan çiftlere evlilik öncesi birikim yapmaları şartına bağlı olaraktan birikim yaptıkları anlaşmalı bankalarda açılan çeyiz hesapları içerisinde birikmiş olan paranın üzerine birikim süresine bağlı olaraktan minimum %10 olmak şartıyla devlet desteği eklenmesiyken evlilik desteği ise, devlet tarafından maddi elverişsizlikler nedeniyle evlilik hayalini gerçekleştiremeyen gençler için devlet tarafından sağlanmakta olan krediye denilir. Gençlerin anlaşmalı bankalardan çeyiz hesabı açtırmaları ve açtıkları hesapta 3 yıl para biriktirmeleri ile kendi paraları üzerine de devletin sağlamakta olduğu yardım ve destek uygulamasını bulunduran çeyiz yardım uygulaması 2 yıl önce başlamış olum günümüzde de devam etmektedir.

Devlet Bankalarının Evlilik Kredisi Şartları

Sizlere yukarıda da anlattığımız üzere Ziraat Bankasından ihtiyaç kredisi adına mayıs adına başlanıp eylül ayında bitimi sağlanan düğün kredilerinden faydalanarak da düğün masraflarınızı karşılamanız mümkündür. Bunun adına Ziraat bankasına müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Günümüzde ise bazı firmaların genlerimize, beyaz eşya alımları, düğün salonu giderleri, ev eşyası satın alma, koltuk ve kanepeden, halısına kadar evde kullanabileceğiniz her eşyayı kampanyalar ile birlikte taksitlere bölerekten sizlere bu kapsamda yardımcı olan firmalar bulunmaktadır. Yine düğün salonu giderleri içinde düğünden sonra da taksit ile ödeyebileceğiniz düğün salonları da bulunmakta ve sizler bunlarda yararlanabilmektesiniz. Fakat hayatınıza yeni bir başlangıç yapabilmeniz adına ve eğer ki sizlerde bunu hedefliyor iseniz., sizler 1-0 geride başlamasın diye maddi olanaklar kapsamında bir düğün gerçekleştirmeleri için eşya alımını tavsiye etmektedir. Yapacak olduğunuz düğünün hangi ilin hangi salonunda olacak olursa olsun, eşyalarınız hangi markadan olursa olsun eskimeye mahkum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle sizlerin ayağını yorganına göre uzatması, sizler için yıllar boyu borç ödemelerinden kurtaracaktır.

Sizler de evlilik kredisi adına bu sene yapılacak olan başvurular kapsamında BBDK’nın bankalar için 48 ay ihtiyaç kredisi talep etmesi adına tüm evrak ve belgelerin talebi olacaktır. Bu belgeler ise;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Şahsi olarak kayıtlı son 3 ay içerisinde ödenmiş olan elektrik, su, telefon veyahut da doğalgaz faturalarıyla birlikte banka şubelerinden birine şahsi olaraktan başvuru da bulunarak evlilik kredisinden faydalanmanız mümkündür.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Kişilere evlilik kredisi imkanı sunan bankaların faiz oranları, bankaların yıl içerisinde değişim gösteren finansal durumlarına göre değişim göstermekte ve dahilinde sıfır faizli olarak kişilere imkan sunan bankalar da mevcuttur. Bankalar evlenmek isteyen çiftlere destek amaçlı olarak her yıl kampanyalar düzenlemektedir. Bu durumda müşteri potansiyellerini arttırmak ve evlilik kurumlarına destek olabilmeyi hedeflemektedir. Bu 2 kategoride de belirtilen banka, kamu personeli olarak sıfır faizli kredi imkanu sunan bankalar bulunmaktadır. Bunlar ise; Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası olarak karşımıza çıkmaktadır. Genç çiftçilere evlilik kredisi imkanı sunan özel sermayeli bankalar ve diğer bankalar olaraktan bilinmektedir.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Devlet Destekli Evlilik Kredisi 

Ziraat Bankası son dönemlerde çeyiz hesabı ve ihtiyaç kredisi şekilleriyle iki çeşit kredi kategorisi yapmıştır. Tüketiciden faiz ödemesi talep etmeyen ve kamuya bağlı olarak işlev gören banka hemen hemen her yıl yeni avantajlar ve çeşitli kampanyaları müşterilerine sunaraktan genç çiftlerimize destek sağlamaktadır. Bu kampanyalar adına Ziraat Bankasında en çok dikkat çeken kampanya Ziraat Çeyiz Hesabı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vakıfbank Sıfır Faizli Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Vakıfbank kamu sermayeli banka olaraktan müşterilerine 20.000 TL’ye kadar destek sunmaktadır. Vakıfbank 18 aya kadar vade imkanı da sunmaktadır. Ayrıca kefilsiz olarak kredi imkanı ile de büyük olanaklar sağlamaktadır. Bu banka kredi tahsis ücreti adı altında da 1 kereye mahsus olaraktan 100 TL alımı yapmaktadır.

Halkbank Sıfır Faizli Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Geçen yılda devlet destekli olarak evlilik kredisi ve çeyiz katkısı adı altında evlenme düşüncesi bulunan çiftlere kredi imkanları sunmaktadır. Halkbank da bu kapsamda evlenmek isteyenler çiftler için Halkbank evlilik kredisi adı altında imkan sunmaktadır. Halkbank bulunan çeyiz desteği için verecek olduğu krediyi 5.000 TL olarak belirlemiş bulunmaktadır.

İNG Bank Sıfır Faizli Devlet Destekli Evlilik Kredisi

İNG Bank evlenmek isteyen genç çiftlere oldukça uygun şartlar ve düşük faiz oranları ile kredi desteği sunmaktadır. Kredi desteğinden yararlanabilmek adına sizler de oldukça basit olarak sms yolu ile başvurunuzu gerçekleştirebilir ve sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Garanti Bankası Sıfır Faizli Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Garanti Bankası cazip faiz oranları ve ayrıca sağladığı ödeme kolaylıkları ile evlilik kredisi adına tercih edilmekte başlıca bankaların arasında boy göstermektedir. Garanti Bankası faiz koşulları ile birlikte evlilik kredisi için kampanyalar dahil olmaksızın;

 • 6 ve 12 ay vade tercihi yaptığınız halde %1,59
 • 18 ve 24 ay vade tercihi yaptığınız halde %1,64
 • 36 aylık vade tercihi yaptığınızda ise %1,41 olarak faiz uygulamasıyla karşılaşırsınız. Yapılan bu kredi verimi kapsamında 10.000 TL barem adına bu bilgilerin geçerliliği vardır.

İş Bankası Sıfır Faizli Devlet Destekli Evlilik Kredisi

İş bankası düşük faiz oranlarıyla karşımıza çıkan bankalar arasında ön sıralarda yer almaktadır. Ayrıca İş bankası 36 ay vade ile 10.000 TL’ye kredi imkanı sunmaktadır. Kişilerin 18 yaş ve üstü olması şartıyla evlenmek isteyen çiftler için banka, ayrı ayrı olaraktan kredi imkanı sunabilmektedir. Bankalar kişilerin ödeme şartlarına göre belirli durumlar içerisinde kefil isteminde bulunurken bazı durumlarda da kefilsiz kredi imkanı sunmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alımı 

Devlet destekli olarak çiftlere sunulmakta olan evlilik kredisi, her zaman değil, sadece belirli durumlar oluşumu sonrası verilmektedir. Bu durumlar neler diye soracak olursanız;

 • Evlenmek isteyen çiftlerin her ikisi de minimum 18 maksimum ise 24 yaşını doldurmuş olmalı, tabi eğer ki bu söz konusu kişi üniversite mezunu ise bu durum kapsamında aranılan maksimum yaş sınırı 26 olabilir.
 • Kişilerin ikisinin de şahsi sicil raporunda ağır bir suçu bulunmamalıdır.
 • Evlenmek isteyen çiftin, kendilerine kredi vermek adına kurulmuş komisyonu ikna etmesi ve ayrıca durumunun yetersiz olduğunu da ayrıca göstermelidir.
 • Evlenmek isteyen çift içerisinde ikisinin de daha önce evlenmemiş olması oldukça önemlidir.

Bu belirtilen şartların sağlanması durumunda kişiler, 2 yıl geri ödemesiz olarak maksimum 10.000 TL olaraktan evlilik kredisi imkanından yararlanabilirler. Ayrıyeten yine belirtilmiş olan şartlara uyum sağlanması durumunda 24 ay vade ile düşük faizli olarak evlilik kredisinden yararlanabilmektedir. Çiftlerin evlilikleri sonrası ilk yıl çocuk sahibi olabilirse kredi ödemelerinde 1 yıl ertelemeye gidebilir.

Evlilik Kredisi İçin Gereken Evraklar

Evlilik kredisi alabilme adına birden fazla yol bulunmaktadır. Bu şuan 2 farklı yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Özel Sektör
 • Devlet

Devletimizden alınacak olan evlilik kredisi kapsamında gereken şartları yukarıda sıraladık; ancak hem özel sektör hem de devletimiz adına gereken evraklara ile başvuru yapılacağını sizlere sıralayacağız.

 • Kredi çekecek kişinin nüfus cüzdan fotokopisi
 • Şahsi gelir belgesi veyahut gelir belgenizi temsil olaraktan son iki aya dair maaş bordronuzdan birisi
 • Çalışmakta olduğunuz şirket içerisinde yetkili kişiden alınacak olan imzalı maaş yazısı
 • İmzayı atmış yetkili kişinin yetki belgesi ile şirket imza sirküleri
 • Eğer ki kişi şirkette çalışmıyor ise vergi levhası ve fotokopisi
 • Kişi emekli ise de maaş cüzdanının fotokopisi
 • Kira gelirine sahip kişiler için de tapu ile birlikte kira kontrat fotokopisi
 • Son 3 aya dair ikametgah belgesi
 • Son 3 aya dair doğalgaz, elektrik, su ve telefon gibi taşınmaz faturalardan birinin kişi adına ait nüshası

 

 

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın