Faizsiz Esnaf Kredisi

Faizsiz Esnaf Kredisi

2017’ye girmeden bir gün önce yayımlanan haber doğrultusunda , Halkbank Esnaf ve Kefalet Kooperatifi kefaletiyle esnaflarımıza sıfır faiz ile ayrıca %50 faiz ile kredi imkanları sunacak. Bu yıl itibari ile Esnafımızın Halkbank ve Kefalet Kooperatifine başvuru yapması halinde , faizsiz kredi desteklerinden yararlanabilecektir.

Bu yıl küçük esnaflar ve KOBİ’lerimiz için verilecek olan kredi ve daha birçok destek , olanakların ardı arkası gelmiyor. KOSGEB ve Kefalet Kooperatifi farkıyla yapılan uygulamalar kapsamında. Kefalet Kooperatifi ve Halkbank işbirliğiyle yapılan , kefalet üyesi olan esnaflarımıza faizsiz kredi için 30 bin TL gibi bir bütçe ayrımı yaparken , KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı bu kapsamda bütçesini 50 bin TL olarak açıklamıştır.

Kredi 3 yıl vadeli olarak alınacak ve ilk yıl ödeme yapılmayacaktır. 12 ay ödeme yapılmadığı gibi kalan aylarda ise 50 bin TL kredi 3 ayda bir olaraktan 24 ay için 8 eşit taksite bölünerek ödenecektir.

Esnaflarımız İçin Faizsiz Kredi

Bu kapsamda 30 bin TL faizsiz esnaf kredi sahibi olabilmek adına ertelenmiş , taksitlendirilmiş , borçlardan arındırılmış olacak , hesabında borcu olan ve kredi borcu yeniden yapılandırılmış olaraktan geri ödeme süresi hala devam eden esnaflarımız ve sanatkarlarımızın borçlarını tamamıyla bankasına ödemediği halde 30 bin TL faizsiz kredi desteği sağlanmayacaktır.

Esnaflarımızın faizsiz kredi başvurusunu yapması halinde geriye dönük olaraktan 1 yıl içerisinde maksimum iki kere faiz indirimli kredi verilebilecektir.

Kredi kullanımı devletin başka kamu kurum ve kuruluşlarından sıfır faizli kredi veyahut hibe kredisi kullanımı yapan esnaflar için aynı işyeri kapsamında aynı proje için yapılamayacaktır. Esnaflarımız bu konu hususunda 30 bin TL faizsiz kredi alırken , önceki süreç içerisinde devlet destekli hibe kredisi veyahut faizsiz kredi kullanmadığına dair Taahhütname verecektir.

Kobi (Esnaf) Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Bu yıl gündeme yeniden gelen KOSGEB 50 bin TL sıfır faizli kredi için esnaflarımız geri sayıma başladı. KOSGEB sıfır faizli esnaf kredisi için yaklaşık 200 bin esnafımızın başvurduğu bilinmektedir. Daha önce de birçok kez gündeme gelen konu için başvurularını önceki dönemde yapan esnaflarımızın başvuru geçerliliği hala devam etmektedir. Başvurular ise bu dönem tekrardan yapılmaya başlamıştır. KOSGEB sıfır faizli 50 bin TL kredi başvuruları , ödemelerin 1 yıl sonraki süreçte başlayacak olması açısından esnaflarımıza büyük avantaj sağlamaktadır.

Başvurular için açıklamalarda bulunan Sayın Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü özetle ; Daha öncede yapılmış olan çalışma kapsamında birçok işletmenin yararlanamamış olmasına gönlümüz razı kalmadı. Bu yüzden sayın Başbakanımız Binali Yıldırımında talimatları doğrultusunda bu sene için konuyu yeniden gündeme getirerek , çalışmalara devam etmeye karar verdik. Bütçe değişikliğine giderek 2,5 Milyar Türk Lirası gibi bir bütçe ile kredi faiz desteklerini esnaflarımıza sunmaya başlamaktayız. Mikro işletmelerimize öncelik sağlayacak şekilde KOBİ’lerimize üst sınır 50 Bin TL olaraktan faizsiz kredi desteği sağlayacağız. Kredi faizlerini ise işletmelerimiz değil KOSGEB karşılayacaktır. Bu kapsamda KOBİ’lerimiz için 10 milyar TL üzeri bir faizsiz kredi hacmi ile destek sağlayacağız. Sayın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü konuşmasını ise ; “ Bu durumun ülke ekonomisi adına can suyu niteliğinde olacağını ve ciddi bir ivme ile canlılık kazandıracağınız. “ Sözleri ile bitirdi.

Geçtiğimiz günlerde Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü kredi başvuruları doğrultusunda yaptığı açıklamada ; Başvuruların KOSGEB’in internet sitesinden sağlanacağını ve başvuru süresi için belirlenen sürenin 20 Şubatta son bulacağını söyledi.

Kobi Kredisi Başvuru Sonuçları

Faizsiz esnaf kredisi için başvuruda bulunan esnaflarımızın 20 şubatta başvuru süreci biterken , sonuçların 27 şubat günü belli olacağı açıklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Maliye Bakanımız Naci Bakan Ağbal konuşmasında özetle şu sözleri sarf etti ;

“ Geçmiş dönemde müracaat eden vatandaşlarımızın da müracaatları değerlendirilecektir. Bu kapsam içerisinde başvuru süreçlerinde yeniliğe giderek yeni bir başvuru süreci başlattık. Başvuru süresinin 20 şubat olduğunu ifade eden Bakan Ağbal. Esnaflarımıza büyük olanak sağladığımız bu hususta önceliğimizi çalışanı az ve satış hasılatı düşük olan işletmelerimizden başlayacağız. Yani öncelik olaraktan geliri düşük olan işletmelere yer vereceğiz. Bir önceki çalışmamızda tam tersini işleyerek gelirleri yüksek olan ve istihdam bakımından yüksek sıralara oturmuş işletmelere imkan sağlamıştık. Bu sefer ise sayıyı 250 bine tamamlayacaklarını ve bu sefer daha çok işletmenin bu olanaklardan yararlanabileceğini ekledi. Yapı bakımından küçük olan esnaflarımızın bu olanaklara daha çok ihtiyacı olduğunu ve yapılacak paket dahilinde , esnaflarımızın bu imkanla mal alıp , işlerini büyüterek daha fazla iş yapacağını , bundan ise herkesin kazançlı çıkacağını söyledi. Sözlerine son olarak başvuru sonuçlarının 27 şubat günü açıklanacağını ekledi. “

Geri Ödeme 12 Ay Boyunca Yapılmayacak

Paket hakkında açıklamalarda bulunan Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptığı açıklamada 50 bin TL üst limitli olan kredinin faizsiz , ayrıyeten alınan kredinin geri ödeme koşullarını da elverişli bir şekilde tutaraktan ilk yıl ödemesiz olacağınız , diğer kalan aylarda ise eşit 3er aylık taksitler şeklinde toplam olarak 36 ay vadeli olaraktan ödeyeceğini açıkladı. Bakan Özlü daha sonradan yaptığı açıklamada özetle ; İlk 12 ay ödeme yapmadan , 36 ay vade olanağıyla sıfır faizli kredi KOBİ’lerimize verilecektir dedi ve inanın , bu devirde bu borç olanaklarını sizlere akrabalarınızdan tutun dostlarınıza kadar kimsenin sağlamayacağını söyleyerek sözlerini bitirdi.

Faizsiz Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Bakan Özlü kredin kefaletiyle iliği olaraktan desteklerin KOBİ’lere verileceğini söylerken , sözlerine faizsiz esnaf kredisinden kimlerin yararlanabileceği adına yaptığı açıklamalarla devam etti. Yaptığı açıklamada özetle ; Bankalarla yapılacak olan protokolümüzde Kredi Garanti Fonu A.Ş. , Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar ayrıca Kredi ve Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin de taraf olacağı söyledi. Yapılacak protokol sonucu bankaların , teminat ve kefaletler konusunda daha da olumlu bir bakış açısı oluşturacağını belirtti.  Yapılan önceki programlardan yararlanamayan 230 bin civarı KOBİ’den belirlenen şartları yerine getirenlerin bu olanaklardan faydalanma şansını elde edebileceği de bu açıklamalarda yer aldı. Bakan Özlü altını çizerekten önceki süreçte başvuru yapan KOBİ’lerimizin tekrar başvuru yapmasına gerek olmadığı belirtti ve yapılan önceki başvuruların geçerli olduğunu tekrarladı. Geçmiş dönemde başvuru yapmayan mikro işletmelerin ise yeni başvuru süreçlerinde kolaylıklarla karşılaşacağını , onlara bu hususta olumlu imkanlar sağlanacağını da sözlerine ekledi. Yapılan değerlendirmelere işletmeleri güvenlik teftişinden geçirerek başlayacağını söyleyen Sayın Özlü , Değerlendirmelere güvelik aşamasından olumlu yanıt alarak , çalışanının az ve hasılatının düşük olduğu işletmelerden başlayacağını da açıklamalarına ekledi. Özlü açıklamasının son cümlelerinde Mikro işletmelerin , yani yıllık olarak gelirinin 1 milyon lira altında olan işletmelerin ve dahilinde 10 kişiden az eleman barındıran işletmelerin yapılan çalışmalarda öncelikli işletme olarak göze çarpacağını söyledi.

Daha önceki süreçte esnaf ve sanatkarların yararlanabildiği 30 bin TL’lik faiz kredi olanaklarından yararlanan esnaf ve sanatkarların , yeni süreçte tekrar krediden yararlanamayacağı da Bakan Özlü tarafından yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır.

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar Nelerdir?

Esnaflarımıza 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi desteği sağlayan bankalar arasında KOSGEB anlaşmalı 9 banka bulunmaktadır. Esnaflarımız bu hususta alınan kredi kapsamında taksitlerini belirli belirli zamanlarda ödemeliler. Ayrıca bu kredi için esnaflarımıza faiz eklentisi söz konusu değildir. Fakat alınan kredinin zamanında ödenmemesi halinde , ödenmesi gereken tarihten sonraki süreç için faydalılık tutarı eklenecek ve sizlerden alınacaktır.

Faizsiz Esnaf Kredisi desteği sağlayan bankalar Şunlardır ;

 • Vakıfbank : Vakıfbank ile dilerseniz kredinizi 20 bin TL olarak çekebilir ya da standart olarak belirlenmiş olaraktan 50 bin TL sıfır faizli olaraktan kredi çekimi ile sizlerde bu olanaklardan yararlanabilirsiniz. Ayrıyeten almış olacağınız bu krediyi dilerseniz sabit taksit ile dilerseniz de değişken taksit ile çekebilme şansını elde edebilirsiniz.
 • Garanti Bankası : Garanti bankası bu hususta yaptığı olanaklar dahilinde esnaf ve sanatkarlarımız için 24 aya kadar taksitlendirmeyle kredi çekebilme şansını vermektedir. Sizlerde bu olanaklardan yararlanmak adına banka ile iletişime geçerek kredi çekme şansını elde edebilirsiniz.
 • Yapı Kredi : Esnaf ve sanatkarlarımız için ise Yapı Kredi Bankası 36 ay gibi taksitlendirme imkanıyla kredi sağlamaktadır. Düşük bir faiz oranıyla karşımıza çıkan Yapı Kredi Bankası %1,40 gibi bir faiz oranı sunmaktadır.
 • Halkbank : Esnaflarımız ve sanatkarlarımıza büyük yardım sağlayan Halkbank ihtiyaçlarını karşılamaları doğrultusunda 150 bin TL’ye kadar varan kredi imkanı sunmaktadır. Bu sunulan vade için faiz oranı %4’tür.

Bu bankalar dışında esnaf ve sanatkarlarımıza yardımlarını sürdüren bankalar ise ;

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Deniz Bankası
 • TEB olarak bilinmektedir.

Halkbank Esnaf Kredisi

Devlete bağlı olarakdan işlev sürdüren Ziraat Bankası nasıl çiftçiler üzerine destekler sağlıyor ise Halk Bankası da esnaflarımızı ve KOBİ’lerimizi baz alıyor destekler doğrultusunda. Halk Bankası kredileri seçenek dahilinde sunmaktadır. Bunlar ise ;

 • Devlet destekli sıfır faizli esnaf kefalet kredisi
 • Esnaf ve Sanatkarlar kredisi olaraktan bilinmektedir.

Halkbank bu kredileri düşük faizle müşterilerine sunmaktadır. Halk Bankasının talep etmekte olduğu şartları sağlamanız halinde 30 bin TL hibe ile 150 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir ve ayrıca faiz oranı ise oldukça düşüktür.

Halkbank Esnaf Kredisine Nasıl Başvurabilirim?

Düşük faiz oranları ile esnek geri ödeme imkanları sağlanan bu hususta Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi üyeleri yararlanabilir.

Kredi başvurusu dahilinde kişi mutlaka esnaf ve sanatkarlar odası içerisinde faal durumda olması gerekmektedir. Ayrıca bağlı olduğu sicil müdürlüğüne kayıtlı olması , gereken belgeleri ise kendi doldurması gerekmektedir.

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın