Esnafa Faizsiz Kredi Ve Şartları

Esnafa Faizsiz Kredi Ve Şartları

Kobi Kredisi

Esnafa Faizsiz Kredi Ve Şartları

Geçen yıl esnaflarımıza sunulmakta olan 30.000 TL esnafa faizsiz kredisi bu senede verilmektedir. Bu kapsamda öncelik küçük esnaflarımızın bu krediyi almaya hak kazanmak adına bankaların kişilerde aradığı şartlar olarak daha önce işletme adına ve kobi kredisi kullanmamış olmak oluyor.

Sayın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü, esnafımıza 50 .000 TL faizsiz kredi verilmesine karar verdi. 3 yıl vadeli olarak verilmesi planlanan esnaf kredisi için ilk yıl geri ödemesiz olması ve kredi imkanının KOSGEB aracılığıyla sunulması beklenmektedir. Bu kapsamda esnafa faizsiz kredi için bakanlık da bir takım bütçe ayırdı ve bu kredi için başvurular da bu hafta başlayacaktır. Bakanlar kurulunun, Halk Bankası anonim şirketleri ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri merkez birliğine bağlı olarak bölge birliklerine ortak olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletleri ile veyahut da doğrudan esnaf sanatkarlara kredi kullandırılması adına kararda değişikliğe gidilmesi hakkında da karar yürürlüğe girmiş durumdadır. Bu durumda esnaf ve sanatkarlara makine, ekipman ve demirbaş alımları adına işlere modernizasyon veyahut da ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarında karşılanma amacı nedeniyle faizsiz olarak 30.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunulmaktadır.

Anayasamızda bulunan Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibari ile en az 3 yıl olarak ustalık belgesi sahibi kişiler bulunan bu belgeleri ile ilgili meslek kollarında, son 1 yıl içersnde kendi adına olarak işletme kurmasını belgeleyen girişimciler esnaf ve sanatkarlar için, alınan bu karar kapsamında bu yılda da kullandırılacak ve dahilinde önceki yıl içinde bu kapsama dahil olarak kullandırılmış kredilerden, bakiye görünümü bu yıl içerisinde devreden krediler için ise %100 olarak faiz indirimine gidilmektedir.

Bu destek kapsamında son 1 yıl içerisinde ticari faal durumunu veyahut da vergi mükellefiyetini sonlandırmış esnaflar bundan yararlanamayacaktır.  Esnaf ve sanatkarlarımızın bu kapsamda makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu ile hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının da karşılanması adına, 30.000 TL’ye kadar %100 faiz oranlarına kadar indirim uygulanaraktan kredi imkanı sunulmaktadır. Bulunan bu fırka kapsamında ise başvurularda bulunan kişilerin kredi kullanım nedenlerinin yazılı olaraktan taahhüt etmeleri zorunlu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı ise bakiyeleri geçen yıl devreden kredi borcu olanlar için bu imkandan yararlanabilmek söz konusu değildir.

Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı

Sizlerle bu başlık altında 30.000 TL faizsiz esnaf kredisini ayrıntılarını anlatacağız.

Taksitlendirilmiş, ertelenmiş, tasfiye olunacak ve alacaklar hesabınızda boru olan ve yeniden yapılandırılmış olarak kredi borcu olup da geri ödeme süreci süren esnaf sanatkarlarımızın borçlarının tamamı bankaya ödenmeyecek olan bu karar dahilinde hiçbir şekil içerisinde kredi verilmemektedir.

30.000 TL sıfır faizli olarak esnaf kredisi kullanmayı dileyenler için geriye dönük olarak 1 yıl süre içerisinde maksimum iki kez faiz indirimli kredi kullanımı söz konusudur. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından esnaflarımızın hibe kredi veyahut da esnafa faizsiz kredi kullanımı, aynı işletme adına, aynı konu içerisinde kredi kullanamamaktadır. Başvuru yapmakta olan esnaflarımızdan bu konuda taahhütname alınmaktadır. 30.000 TL faizsiz olarak kredi imkanı sunulan esnaflarımızın, taksitlerini zamanından geç ödemesi veyahut aksatması durumunda vade tarihi ile taksit vadesinin tarihinden bu yana gecikmiş olan tutarlar adına bu kararların geçerliliği söz konusu değildir ve bir hükümlülük uygulanmaz. Daha önceden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri birliklerinden kredi kullanımı gerçekleştiren Kobiler 30.000 TL faizsiz kredi imkanlarından yararlanamıyor.  Bu kapsamda ise özel bankalar kapsam dışında tutulmaktadır. Yani özel bankalara kredi borcu bulunan kişiler başvurularını gerçekleştirebilirler.

Esnaf Kredisinden Kesinti Oranları

Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkçi geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında bu kredilerde esnafın eline geçen rakamın 27.500 TL gibi bir mevduata ulaştığını belirtti. Bu kapsamda Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek le bir toplantı gerçekleştirdiğini ileten Tüfenkçi, Bu süreçten sonra esnaflarımızın eline, kesintilerin minimuma ineceği bir şekilde, 29.500 TL geçecektir dedi. Kesilmiş tutarın da 3 yıl sonucunda esnaflarımıza geri iadesinin gerçekleşeceğinin haberini de yaptığı konuşma ile bildirdi. Ayrıca, daha önceki süreçte esnaflarımızın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri aracılığı ile kredi kullanımı gerçekleştirenleri, kullanmış oldukları bu kredilerin hala ödemesin gerçekleştirdikleri dahilde, önceki süreçte kredi çekmiş kişilerin 30.000 TL gibi kısım için faiz alımı söz konusu olmaması adına müracaat etmekte, yani talepte bulunmaktadır. Bu konu kapsamında herhangi bir düzenleme gerçekleşmemesi nedeniyle, bir açıklama yapılmamış bulunmaktadır. Koşulların uygun olması, koşulları uyulması halinde kişiler 30.000 TL  esnaf kredisi başvurusunda bulunabilir, eğer ki şartlara uyulmuyor ise, en uygun dosya masrafsız iş yeri kredilerini değerlendirmeye alabilirsiniz.

KOSGEB 50.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi

Devletimiz bu kapsamda bu yıl aralık ayında küçük kobilerimize destek amacıyla düğmeye bastı ve esnaflarımıza 50.000 TL faizsiz kredi verilmesi adına kararını beyan etti. Bu kapsam dahilinde KOSGEB, Devlet destekli olaraktan küçük kobilerimize 3 yıl vade ile alınması şartı ile 1 yıl süreli olarak geri ödemesiz 50.000 TL faizsiz esnaf kredisi kullanma imkanı verecektir. Bu durum için başvurular bu yıl 13 Aralık tarihi sonrası başlayacaktır.

Esnafa 30.000 TL Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Esnaflarımıza faiz olmaksızın kredi imkanı adına bu senede büyük bütçe ayrıldı ve ödemeler adına bu senenin başından itibaren yapılandırılmaya başlanılacaktır. Bu kapsamda sırasıyla manav, kasap, bakkal, kuaför gibi küçük esnaflara, üretim sektörü adına faaliyet gösteren kobilere destek sağlanılacaktır. Ayrıyeten atölye gibi küçük işletmeler ile uğraşım sağlayan iş yerleri için yeni eleman alımı yapma isteyen esnaf için 100.000 TL’ye varan ve faiz olmaksızın, işletme sahiplerine destek kredisi imkanı sunulacaktır. Bu nedenle daha önceki süreçte önceki yıllarda aynı işletme adına KOSGEB veyahut da kredi kooperatifleri tarafından dolayı faizsiz kredi kullanmamış olan kişiler ve bunları yazılı olaraktan beyan etmiş işletmeler bu yılda verilecek olan faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilecektir. Bu kapsamda Halk Bankasından esnaflarımız için faizsiz olaraktan kullanıma açılmıştır.

Bu yıl içerisinde başlatılmakta olan esnaflarımız için 30.000 TL esnaf kredisi ilerleyen aylarda tekrardan verilecektir. Bu kapsamda ise başvuruların açıklaması ileri tarihte yapılacaktır. Bu yılki piyasada oluşan durgunluk da göz önünde bulundurularak, esnafa tekrar olaraktan faiz olmaksızın masraf çıkarmadan küçük işletmeler için tekrardan kredi imkanı sunacağını kararlaştırdı. Yalnızca verilecek olan esnafa faizsiz kredi imkanı ile KOSGEB’in vermekte olduğu kredinin karıştırılmaması gereklidir. Bu kredi esnaflar adına “ esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine şahsi olaraktan başvurusunu gerçekleştirmelidir. “ İşletme adına gerekli olaraktan makine, ekipman ve demirbaş alımları, ham madde ve sermaye ihtiyaçlarının talebinde bulunan işyerleri ve küçük esnaf odaları üzerinden başvurunuzu gerçekleştirerek kredilerini faizsiz olaraktan Halk Bankası aracılığı ile 30.000 TL faizsiz olaraktan kredilerden yararlanabilecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Esnaflarımıza 30.000 TL olaraktan faizsiz kefalet kredisi olanakları önümüzdeki senede verilemeye devam edecektir. Esnaflarımız için 30.000 TL’ye kadar, genç girişimciler adına da 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi destekli ve çiftçiler için de sera desteğinin verilmesine yönelik olaraktan yeni yapılan düzenlemeler de resmi gazete yayımlandı. Bu kapsamda, kredinin hangi koşullarda, nasıl verileceği ve hangi esnaflarımızın bu kredilerden yararlanabileceği ise şöyledir;

30.000 TL esnaf kefalet kredisiyle kısa süreç içerisinde de olsa birçok ihtiyaç karşılanabilecektir. Ayrıca uygun geri ödeme seçenekleri, faizsiz geri ödeme fırsatlarıyla da özellik küçük esnaflarımız için, bekleme derdi olmaksızın kısa süreçte sahip olunabilecek olan  30.000 TL esnaf kefalet kredisi adına,  işyeri sahiplerinin şahsi olarak bankaya giderekten müracaatını gerçekleştirmelidir. Bu durum aslında Kobilere destek olmak amacıyla faaliyet süren her bankanın sunmakta olduğu bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu olanaklar ise neredeyse tüm bankalarda bu ve buna benzer kredi paketleri ile karşılaşmanız oldukça sık karşılaşacağınız bir durum olarak karşınıza çıkacaktır.

KOSGEB tarafından verilecek olan bu faizsiz esnaf kefalet kredisi ve hibe desteklerinden daha önce yararlanmış kişiler hariç, KOSGEB girişimcilik kursunu bitirmiş kişiler, başvuru tarihlerinde 30 yaşını doldurmuş genç girişimciler esnaf ve sanatkarlara KOSGEB aracılığı ile onay almış projelerin bankalara sunulması halinde, 100.000 TL’ye kadar %100 olaraktan faiz indirimiyle birlikte kredi kullanma imkanı sunulmaktadır. Bu fırsattan şahsi bakiyesi bir sonraki seneye devreden kişilerin yararlanması mümkün değildir. Bu kredilerden yararlanmak isteyenler esnaflar için ise, kişiler KOSGEB hibe desteklerinden yararlanabilmek adına yazı getirmeleri gereklidir.

Esnafa Faizsiz Kredi Halkbank

Günümüzde unutulmakta olan sanatsal ve kültürel değerleri bulunan meslek dalları adına gelir vergisi kanunu kapsamında da belirtilmekte olan iş sahipleri için faizsiz olaraktan kredi çekebilme imkanı sunulmaktadır. Bu meslek dalları geleneksel olaraktan el sanatları uğraşı veren veyahut da ustalğa dayalı olaraktan karşımıza çıkan işlerdir.

Maliye Bakanlığının Kabul Ettiği Meslekler;

  • El dokumacılığı
  • Bakır İşleme
  • Çinicilik ve Çömlekçilik
  • Ahşap Oyma ve Baston yapımı
  • Kaşıkçılık
  • Yorgancılık
  • Yazmacılık
  • Çarıkçılık
  • Oyacılık ve bezneri sanatsal meslek türlerinde uğraş veren esnaflarımız için faizsiz olaraktan kredi çekebilme imkanı doğmaktadır.

Bu esnaflarımız için koşulan ilk şart ise esnaflarımızın, “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” ne sahip olmasıdır.  Bulunan bu tüm şartlar tamamlanır ise %100 olaraktan faiz indirimi ile yani faizsiz olaraktan kredi kullanma olanağı sunulmuş olur. Bu hizmetten ise son 5 yıl içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarından destek almış esnaf ve sanatkarlarımız faydalanamaz. Bu destekler adına geçen yıl KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği protokolü ve bu yıl KOSGEB sıfır faizli olarak işletme kredisi faiz desteği protokolü dahili olmamaktadır. Eğer ki bulunan bu tüm şartları sağlıyorsa esnaf, hemen en yakın Halkbank şubelerini ziyaret ederekten, faizsiz olarak kredi çekim başvurusu yapabilir.

​​​​​​

 

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın