Emeklilik Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler

Emeklilik Kredisi İçin Bilinmesi Gerekenler

Emeklilik Kredisi

Emekli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda başvuracağı kredidir. Bu krediden faydalanmak isteyen emekliler genelde devlet bankalarına veya PTT şubelerine giderek faydalanırlar. Emeklilerin alabileceği kredi miktarını hesaplamak istiyorsanız genel olarak aldığı emekli maaşının 10 ile 15 katı kadar bir kredi alabilir. Ancak bu durum tabi ki düzenli yüksek bütçeli ödemeler gerçekleştiren ve üstünde görünen gayrimenkulü var ise daha da yükselecektir. Emekli maaşınızın en fazla yarısı kadar olacak şekilde taksitlendirme ayarlanması gerektiği için emekli maaşınız en önemli rol sahibidir. Yani 2000 TL bir emekli maaşınız var ise aylık ödemeniz maksimum 1000 TL olarak ayarlanabilir. Bu durumda bankaya başvurduğunuzda ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi konusunda hangi miktarları, hangi faiz oranlarına alacağınızı öğrenebilirsiniz. Kredi notlarınıza ve gerekli finansmanı sağlayabileceğiniz gücünüzü bankaya göstermeniz sizin bu kredinin limitini arttırmanız adına faydalı olacaktır.

SSK Emeklisi Olabilmek İçin Kredi Veren Bankalar

Primini tamamlamayan ve borçlu olduğu için emekli maaşını tahsil edemeyen kişilere bu borcunun kapatılması ve emekli olması için verilen kredidir. Bu kredi fırsatıyla birlikte SSK borcunuzu ödeyerek aylık bir emekli geliri alabilirsiniz. Tabi bu durum emeklilik zamanı gelmiş kişiler için geçerlidir. Sizde emekli olabilmek için bütün şartları tamamlıyor fakat SSK borcunuzdan dolayı emekli maaşınızı alamıyorsanız; bu krediyi kullanarak bu borçtan kurtulabilir ve emekli olabilirsiniz. Gelen emekli maaşınızla da bankadan aldığınız borcu taksitlendirerek ödersiniz. Bu konuda önemli durum SGK’ya giderek borcun öğrenilmesi ve borç kapatıldıktan sonra emekli olabilip olamayacağınızı bilmelisiniz. Bu krediyle birlikte anında emekli olmanız gereklidir.

Bu krediden faydalanmak için başvurabileceğiniz bankalar ise;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • QNB Finansbank
 • PTT Bank
 • Denizbank
 • TEB Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank

Prim Borcu Kredisi Nedir

 • SGK Başkanının açıklamasına göre 1 milyon 790 bin kadar Bağ-Kurlu kişinin bu kuruma 8 milyar kadar bir borcu bulunmaktadır. Bu kişilerinin borçlarının hepsini peşin ödediği zaman emekli olabileceklerini söylemeden geçmeyelim. Bu borçlarda yapılandırma içerisinde olan borç ise 850 milyon TL’dir. Yani borcu olan 10 kişiden sadece 1 tanesini borcunu kapatmak adına 18 taksitle 36 ayda borç kapatma hakkını kullanmıştır.
 • SSK konusunda diğerine göre başvurular daha çok oldu ve bununla birlikte toplam olarak 48 milyar kadar borcu olan 1 milyon 360 bin mükelleften yaklaşık 400 bini, 12 milyarlık borçlarına yapılandırma kullandılar. SSK’da bu oran 10 kişiden 4’ü olarak yükselmektedir. Yeniden yapılandırma adına SSK’lılar başvurularını yapmışlardır.
 • Prim borcu olan Bağ-Kurlu kişiler borçlarını ödeyememektedirler. Borçlarını ödedikleri zaman emekli olacak bu kişiler bu borcu ödemeyerek hem kendisi hem de ailedeki kişileri sağlık hizmetlerinden faydalandırmamaktadır.

SSK Emekli Olabilmek İçin Verilen Kredi Peşin Ödeme

SGK borcunuzun kapatılması adına birçok çalışma yapılmaktadır. Bankalar artık bu konuda da kredi fırsatları yaratmaktadır. Gerekli yaş ve koşulları tamamladınız ancak prim borcunuz var bu yüzden emekli olamıyorsanız herhangi bir bankaya giderek bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Neredeyse artık her bankanın bu konuda kampanyaları vardır. Borcunuzu peşin ödeyerek kapatıp emekli olabilirsiniz. Emekli olduğunuzda bankadan aldığınız borç kapanana kadar emekli maaşınızdan alınacaktır. Kredi taksitleri emekli olarak aldığınız aylıklardan yapılmaktadır.

Bu fırsatlarla milyonlarca kişi için yeni bir zaman dönemi başladı. Bu kredi fırsatlarından yararlanarak emekli olma şansı olanlar emekliliklerini alsınlar. Emekli maaşınızla birlikte aldığınız krediyi kapatırsınız. Bundan sonra alacağınız emekli maaşları ise her zaman size fayda sağlayacaktır. Bu borcu kapatmanızı önemle tavsiye etmekteyiz. Bu kredi için hangi bankalara başvurabileceğinizi yazımızın başlarında açıklamıştık.

Hangi Borçlar Krediyle Kapatılabilir

 • Ödenmemiş olan sigorta primleri,
 • Emeklilik keseneği ve Kurum karşılığı,
 • Sosyal güvenlik destek primi,
 • İşsizlik sigortası primi,
 • İsteğe bağlı olan sigorta primlerinde ayrıca da topluluk sigortası primlerinde,
 • SGK tarafından sağlanabilen damga vergisi ve özel işlem vergilerinde,
 • Eğitime katkı payında,
 • Bitirilmiş olan inşaatlar için işçilere olan borcun üzerinden olan prim ödemeleri,
 • İdari para cezalarında,
 • Genel Sağlık Sigortası borçlarında bu krediyle borcunuzu kapatma imkânınız olacaktır.

Prim Borcu Kredisi Nasıl Alınır

Prim borcu kredisi fırsatından yararlanmak için öncelikle prim borcunuzu ödediğinizde emekli olmanız gerekmektedir. Bunun sebebiyse bankaya olan borcunuz emekli maaşınızdan kesilerek ödenecektir. Prim borcu kredisini yazımızın başlangıcında belirttiğimiz bankalardan tahsil edebilirsiniz. Bu bankalara müracaat için giderken yanınıza mutlaka kimlik fotokopinizi alın. Bununla birlikte banka şubelerine giderek bu krediye başvurabilir sonrasında borcunuzu kapatarak emekli olabilirsiniz. Peşin ödemeyle borcunuzu kapatır ve emekli maaşı almaya başlarsınız. Emekli maaşı alınmaya başlandığında bankayla anlaştığınız taksitler emekli maaşınızdan alınacaktır. Bu durumda emekli olmak için krediden faydalanmanız mümkün olacaktır.

Prim Borcunuzu Kapatın Emekli Olun

Torba yasayla birlikte vatandaşlara çeşitli avantajlar sağlanmaktadır. Bu avantajlardan biri emekli olmak için yaşınızı tamamlamış olsanız da primleri ödeyememiş olmanızdır. Primleri ödeyemediği için emekli olamayan kişiler yeni yasayla kredi fırsatlarından yararlanarak borçlarını kapatabilirler. Bununla birlikte emekli oldukları gibi emekli maaşlarından bu borcu ödemekte olacaklardır. Bu durumda borcunuza gelen faizden kurtulmuş olacaksınız. Bu fırsattan faydalanarak bankalarla anlaşacağınız kredi geri ödemelerini gerçekleştirerek emekli maaşınızdan faydalanmış olacaksınız.

Bağ-Kur prim borçlarını bitirmek ve son vermek bunun sonucu olarak da emekli olacak kişilerin sadece Ziraat Bankası değil birçok devlet ve özel bankadan bu desteği alabilmesi sağlanmıştır. Kanun olarak Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bu desteği vermektedir. Seçmiş olduğunuz bankalar ve uygun gördüğünüz bankayı kullanarak bu krediyle birlikte borcunuzu kapatarak yani almış olduğunuz krediyi SGK’ ya yatırarak emekli olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi

Ziraat Bankası bildiğimiz gibi devlet bankasıdır. Devlet bankası olduğundan dolayı size yaptığı teklifler ve sağladığı avantajlar daha fazladır. Bu konuda kredi çekmeyi düşünen kişiler Ziraat Bankasını tercih etmeleri daha da rahat olacaktır. Bu krediye başvurduktan 1 hafta sonra emekli olma imkânınız vardır.  1 hafta içinde bu krediyi alıp SGK’ ya ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeniz gerçekleştiğinde tamamen emekli koşullarına uyuyorsanız artık emekli olmuş olacaksınız. Ziraat bankasının sunduğu düşük faizler ve kredide ki vadelendirme imkanları diğer bankalarda bu kadar esneklik göstermemektedir. Bu konuda da Ziraat Bankası diğer bankalara göre daha iyi ve avantajlı bir bankadır. Bu bankadan çektiğiniz krediye teminat olarak emekli maaşınız olacağı için bu krediyi çekerken emekli olacağınızdan emin olmalısınız. Prim borcunuzu kapatmanız durumunda emekli olabilirsiniz. Ziraat bankası şubesine giderek bu krediye müracaat etmek için gereken belgelerin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Belgeleri tamamlamanız sonucunda bu krediye başvurarak emekli olma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Ziraat bankası 48 aya kadar vade fırsatı sunmaktadır.

Denizbank, Akbank Emeklilik Kredisi

Bu iki banka da devlet bankası olmasından dolayı bu krediyi tamamen yasal olarak sağlamaktadır. Ziraat Bankasından sonra Denizbank ya da Akbank bu konuda tercih edilebilir fırsatlar ve imkanlar sunmaktadır. Emekli olmak için büyük bir adım atacağınız bu krediye bu bankalardan da başvurabilirsiniz. Uygun vade imkanları ve faiz oranlarıyla birlikte tercih edilebilir bankalardır. 12 aya kadar vade imkânı sunan bu bankalar ülkemizde de yeterince çoğunlukta kullanıcıya erişmiştir. Denizbank 20.000 TL’ ye kadar olan miktarlarda %1,2 faiz oranlarından müşterilerini faydalanmaktadırlar.

İNG Bank Emeklilik Kredisi

İNG Bank da emeklilik kredisi fırsatını müşterisi olmak isteyen kişilere sunmaktadır. Bu desteği vererek bu banka da sizleri emekli yapacaktır. İNG Bank 12 ay vade ile birlikte %1,2 faiz oranlarıyla kredi vermektedir. 20.000 TL’ye kadar olan kredilerde bu oranlar ve vadeler geçerli olacaktır. Bu bankadan alacağınız krediyle birlikte Bağ-Kur borcunuzu ödeyebilir ve emekli olabilirsiniz.

Emeklilik Kredisinden Yararlanabilecek Kişiler

Öncelik olarak bu krediden yararlanacak kişilerin SGK’ ya giderek borcunu kapatması sonrasında emekli olup olmayacağını öğrenmesi gereklidir.  Yani emeklilik için gereken yaş, yıl ve prim şartlarını yerine getirmiş olması gereklidir. Bu şartların tamamından sonra sadece prim ödemenizde sıkıntı yaşıyorsanız bu krediye başvuru yapabilirsiniz. Bu krediyle birlikte eksik primlerinizin ödenmesi sağlanmaktadır. Sonrasında emekli maaşınızla birlikte taksitlendirilerek bankadan aldığınız krediyi geri ödeyeceksiniz. SGK tarafından verilen borçlarının ödenmesi halinde emekli olabilir yazısı alınması gereklidir. Bankalar bu yazıyı şart olarak istemektedirler. Bunun sebebiyse bankalar sizden teminat olarak emekli maaşınızı istemektedir. Bu imkanlardan faydalanacak kişileri daha açıklayıcı olarak anlatmak gerekirse;

 • Hizmet borçlanmasıyla olsa da emekli olabilecek sigortalı kişiler bu krediden faydalanabilirler.
 • Bu krediden esnaf ve sanatkarlarda faydalanmaktadır.
 • Ayrıca bu krediden köy muhtarları ve mahalle muhtarları yararlanabilir.
 • Şirket ortakları da bu krediden faydalanabilir.
 • Aynı zamanda çiftçilerde bu krediden yararlanabilir.

 

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın