Emeklilere Kredi İmkanları

Emeklilere Kredi İmkanları

Emekliler özel olarak bankalar farklı kredi fırsatları sunmaktadır. Bankaların emeklilere rahatça kredi vermelerinin nedeni  ise emekli vatandaşların belirli sabit bir gelirleri bulunduğu için ödememe oranlarının düşük olmasıdır. Böylece bankaların büyük bir çoğunluğu çeşitli kampanyalar ve promosyonlar düzenleyerek, belirli limitler doğrultusun da emeklilere kredi verilmektedir.

Emekli vatandaşlarımız emekli maaşlarını genellikle Ptt şubeleri ya da Devlet bankalarından tahsis ettikleri için, özel bankalar, bankalar bu emekli profilindeki müşterileri yakalayabilmek adına, maaşını bankalarına taşıma işlemini gerçekleştiren emeklilere faizsiz kredi veya emeklilere altın kampanyaları gibi promosyonlar sunmaktadırlar. Bu kampanyalara örnek verecek olursak “Maaşını bankamıza taşıyan emekliye 1 çeyrek altın ve de 5 bin lira faizsiz kredi imkanı bankamızda.” Türü kampanyaları bankalardan duymak mümkündür.

Emekliye Faizsiz Kredi Veriliş Tarihi

Kamu bankaları 2017 yılında Ziraat bankası önderliğinde Vakıfbank, Ptt, BAĞ-KUR ve Sosyal Sigortalar Kurumu emekliler ve malulen emekli olanlar için çeşitli kampanyalar ile emekli vatandaşlara özel  faizsiz krediler vermeyi sürdürmektedir.

Emeklilere İçin Faizsiz Kredi Başvurusu Yapılışı

Sıfır faizli krediler bankaların çeşitli zaman zarflarında düzenlenen kampanya ve promosyonlar ile müşterilere verilmektedir. Sıfır faizli kredilere örnek olarak Ziraat bankasının vermiş olduğu Devlet destekli tarım ve hayvancılık kredisi söylenebilir. Emeklilere ise emekli maaşlarını almış oldukları bankalar ile sıfır faizli kredi fırsatı sunulacağı hakkında açıklamalar yapıldı. Ülke genelinde 11 milyon emekli vatandaşı ilgilendiren kredinin henüz verileceği tarih açıklanmadı. Emekli vatandaşlarının alacakları faizsiz kredinin miktarı ise maaşlarının on katı kadar olabilmektedir.

Emeklilere verilecek olan bir diğer güzel haber ise emeklilik promosyonlarıdır 2017 yılında ödeneceği tarih belirlenmiş promosyon ödemelerinin verileceği netleşmiştir. Bu ödemelerin yapılması için emekli vatandaşların maaşlarını 3 yıl söz ile bankalara taşımaları istenmektedir. Bu 3 yıl kalma sözünü veren müşterilere banka promosyonlarının yanında çeşitli kampanyalar ve faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emekliler şuanda maaşlarını genellikle kamu bankaları olan  Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankalarından aldıkları için bu kamu bankalarından faizsiz kredi ile ilgili yapacakları kampanyalar merakla bekleniyor. Bu kampanyaların beklenmesinin nedeni ise bankaların aralarındaki emekli müşterilerin bankalara çekilmesi rekabetinin artmasıdır. Rekabetin artmasıyla yanlızca kamu bankaları değil özel bankalarda kampanyalarını arttırmıştır.

Bankalar arasında emekli müşteriyi bankaya çekmek adına altın hediyesi dahi verilmektedir. Bankalar arasında bu tür müşteri çekme hamleleri artarken benzen hareketler ise 250 lira hediye ve 2 çeyrek altın tarzındadır.

PTT Emekli Kredisi Nasıl Alınır

Emekliler bu senede istedikleri limitlerde, istedikleri bankalardan ve finans kuruluşlarından kredi kullanabileceklerdir. Ülkemizde bulunan çoğu emekli maaşlarını devlet bankalarından alırlar. Çoğu emeklimiz devlet bankalarını tercih ederek kullanmaktadır. Özel Banka kuruluşları, emekli kişilerin, emekli maaşlarını kendilerine taşıması için türlü kampanyanlar ve promosyon ödemeleri yapmaktadır. Müşteri çekme konusunda çeşitli kampanyalar düzenlenir. Bu kampanyalar her zaman emekliye faydalı olacak şeylerden ibarettir. Her özel sermayeli banka farklı farklı kampanyalar yapmaktadır. Emeklileri kendilerine çekmek amacında olan özel bankaların bazıları emeklinin gerçekten işini görecek kampanyalar, uygun prim teklifleri yapmaktadır.

Emekli maaşlarını PTT şubelerinden alan emekliler çoğunluktadır. Bu emeklilere PTT’ nin anlaşması olduğu bankalar üzerinden düşük faiz oranları ve de ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. PTT emekli kredisini PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan uygun şekilde alabilirsiniz.

Şekerbank PTT Emekli Kredisi

PTT şubesinden emekli maaşını alan kişilere yönelik kredi kampanyaları düzenleyen bir bankada Şekerbank’dır. Şekerbank, emeklilere uygun promosyon teklifleri ve çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Şekerbank, emekli maaşlarını PTT’den tahsil eden emekliler için ihtiyaç kredisi kampanyası başlatmıştır. Bu kampanyanın ayrıntılarına göz atacak olursak: 48 ay vadeyle %1,49 faiz oranlarıyla verilmektedir. Bu kredinin limitini 36.000 TL olarak belirleyen Şekerbank bu kampanyayla emeklilere kredi rahatlığı sunmak istiyor.

Şekerbank Gereken İşlemler

Şekerbank’ın sunduğu bu kampanyanın müracaatı sadece nüfus cüzdanıyla yapılabilir. Size en yakın olan PTT şubesine giderek bu kredi hakkında bilgi alıp, Şekerbank kredi başvuru formunu talep ederek krediye başvurabilirsiniz. Bu başvurudan sonuç olarak onay alınması halinde PTT şubesinden krediyi tamamen alabilirler.

Vakıfbank PTT Emekli Kredisi

Emekli maaşlarını PTT şubesinden tahsil eden emeklilere bir kampanya düzenleyen bankada Vakıfbank’dır. PTT emeklilerine sunulan bu kredide kredinin en yüksek limiti 20.000 TL’dir. Bunun dışında bu kredinin vade süresi ise 36 aydır. Vakıfbank dan emekli kredisi almak isteyen kişilerin 80 yaşını geçmemesini istemektedir. Bu krediye başvurmak isteyen emekliler kimliğiyle birlikte en yakın PTT şubesine giderek bu krediden faydalanmak istediğini yetkililere bildirsinler. Bunun sonucunda başvuru formunu doldurduktan sonra sisteme girilmesi durumunda onay gelmesi halinde kredisini PTT şubelerinden tahsil edebilmektedirler.

Emekli Bağkur Pirim Borcu Ödeme Kredisi

Emekli olamamış Bağkur pirim borcu bulunan vatandaşlarımıza bulunan prim borçlarını tek seferde ödeyebilmeleri için verilen emekli olmalarını sağlayan kredi Emekli Primi Ödeme kredisi. Bu kredinin ödeneceği esnada çekilen kredinin ödemeleri emekli olunması ile çekilen kredinin taksitleri emekli maaşından kesilmektedir. Emeklilik şartlarına göre belirli bir yaşa gelmiş ve diğer tüm şartları sağlayarak emekli olamayan vatandaşlara bankalar tarafından Emekli Pirimi Ödeme Kredisi verilerek emekli prim borçları ödenerek kişinin emekli olması sağlanır.

Emekli olabilmek için çekeceğiniz Emeklilik Prim Borçları kredisine başvurmadan önce krediyi çektiğinizde geri ödemelerin gerçekleşebilmesi için anında emekli olabilmeniz gerekmektedir. Hemen emekli olup olamayacağınızı öğrenmek için başvuruda bulunmadan önce en yakın SGK’ya giderek veya internet üzerinden kalan prim borcunuzu öğrenip Emekli Prim Borcu Kredisi aldığınızda emekli olacağınızı kesinleştirmeniz gerekmektedir.

Emekli Prim Ödemesi İçin Kredi Kullanabilecek Olan Kişiler

Emeklilik şartlarına göre yeterli yaş sınırında bulunmanız, yıl ve prim şartlarını tamamlamış olmanız emeklilik prim borçlarınızı ödemek için Bankaların sunmuş oldukları imkanlardan yararlanmanız için yeterlidir. Bunun kesin sonucu için SGK’ya giderek emekli olabilmek için gerekli olan şartları yerine getirip getirmediğinizi net bir şekilde öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartların karşılandığın teyit edilmesi ile bankalara başvuranlar bankaların yapacağı inceleme ile sonuçların doğrulanması ve bu ödemenin yapıldığı taktirde emekli olunacağının kesinleşmesi halinde bu kredi fırsatından faydalanabilecekler. Prim borcunun ödendiği taktirde emekli alabilecek olup yeterince parası olmayanların SGK’ya giderek yine Borcun Ödenmesi Halinde Emekli olunabileceğine dair belgeyi almaları gerekmektedir. Belgeyi aldıktan sonra emekli olmak isteyip prim borçlarını ödemek için yeterince parası bulunmayanlar bu belge ile bankalara Emeklilik Prim Borcu Ödemesi için başvurarak gerekli finansmanı bankalardan sağlayabilirler.

Bu Kredi İmkanından Yararlanabilecekler ise Şöyle;
 • Çiftçiler
 • Sigortalı Olup Hizmet Borçlanması Bulunan Kişiler
 • Muhtarlar
 • Şirket Ortakları
 • Esnaf

Prim Ödeme Kredisi Nasıl Çekilir?

Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi emeklilik yaş sınırına gelmiş, çalışma yılı ve diğer tüm emekli olmak için gerekli şartları yerine getirmiş olduğunuz takdirde geriye kalan prim borçlarının ödenmesi ile emekli olabilecek kişiler bu krediyi kullanabilir ve böylece bütün prim borçları biten vatandaş emekliliğe kavuşabilir. Emeklilik Prim Borcu ödemek için kredi alan kişiler borçları emeklilik maaşlarında kesileceği için ödeme konusunda da bir sıkıntı yaşamayacaklar. Böylece bankalarda krediyi verecekleri kişinin sabit bir gelir sahibi olacağı için bu krediyi vatandaşlara kullandırtmakta tereddüt etmezler. Bankalardan bu krediyi şartların sağlanması halinde alabilmeniz için yalnızca kendilerini garantiye alabilmek için alacağınız kredinin taksitleri bitene kadar onlarda kalacağınıza ve o bankadan emekli maaşınızı çekeceğinize dair taahhüt alırlar. Bu krediyi kullanmadan önce gerekli evraklar ise SGK’dan alacağınız Prim Borcu ödendiği taktirde emekli olur kağıdı ve bankaların normal krediler kullandırırken de talep ettikleri diğer evraklar.

Emekli Primi Ödeme Kredisi Alabileceğiniz Bankalar

Emeklilere Prim Borcu ödemeleri için verilen bu kredi çıktığı ilk zamanlarda SGK ve Ziraat Bankası arasındaki anlaşma ile yalnızca Ziraat bankası tarafından vatandaşlara kullandırılmaktadır. Ziraat bankası bir kamu bankası olması avantajı ile böyle fırsatlarda vatandaşa yararlanma imkanı sunan ilk banka olmaktadır. Ziraat Bankası bu farkı ile de ülkemizde emekli olan kişilerin tercih ettiği bankaların başında gelmektedir. Şuan ise tüm devlet kamu bankaları tarafından bu kredi verilmektedir. Devlet bankalarının haricinde emekli maaşı alan müşterileri bulunan özel bankalardan bir kaçı da bu gibi fırsatları müşterilere sunmaktadır. Emekli Maaşı alabilmeleri için tek engelleri prim borçları olan kişilere, emekli prim borcu ödeme kredisi imkanını sunan bankaların tamamı ise şöyle;

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • PTT Bank
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • İş Bankası

Emekli olabilmek için tek engeli prim borçları olanlar bu bankalara başvurarak Emekli Prim Borcu Kredisi kullanarak emeklilik hayallerine kavuşabilirler.

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın