Emeklilere Can Suyu Niteliğinde Bilgiler

Emeklilere Can Suyu Niteliğinde Bilgiler

Emeklilik Kredisi

Prim borçları nedeniyle emekli olmayan Bağ-Kur’lulara için müjde. Artık yapılandırma ile bulunan borçlar ödenip emekli olunabilecek. Sizlerde bu imkandan yararlanmak istiyorsanız, bu kapsamda düşük faizli kredi imkanı sunan Ziraat Bankasını ziyaret edebilirsiniz.

Yıl, yaş ve prim şartlarının tamamlanması ile Bağ-Kur prim borcu olması nedeniyle bir türlü emekli olamayanlar, yapılandırma yasası sayesinde emekli olabilme şansını yakalayacak. Bu husus içerisinde bulunan kişilerin 31 Ekim gününe kadar SGK’ya başvuru yaparak borçlarını yapılandırmaya gidebilecek. Ödemeyi peşin yapmak isteyenler ise, parayı 2 Ocak gününe kadar yatırarak, ardından taksiti seçenler de ödemeleri tamamlandığı zaman emekli olabilecek. Borçlarını yapılandıraraktan emekli olmak isteyen fakat para sıkıntısı çekenler için de düşük faizli kredi imkanı sağlanmaktadır. SGK ile Ziraat Bankasının arasında imzalanmış olan protokol kapsamında, yeniden yapılandırma içerisinde Bağ-Kur’lu vatandaşlara, borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilmesi adına herhangi bir teminat talebinde bulunmadan kredi kullanma imkanı sunulacaktır. SGK tarafından yapılan açıklama da şunla söylendi;

Nasıl Yararlanılacak?

Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalıların prim yapılandırma adına başvurularını öncelikle sosyal güvenlik il müdürlüklerine yapacaklar ve kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi dahilinde emekli olabilecek yazısı ile Ziraat bankası şubelerinden birine müracaatta bulunacaktır. Bu imkan sayesinde birikmiş prim borcunun ödenmesi halinde, Bağ-Kurdan yaşlılık aylığı bağlanabilecektir. Bağ-Kur prim borcunun ödenmesi halinde de Bağ-Kurdan yaşlılık aylığı alımı yapılabilecektir. Ayrıca askerlik ve doğum borçlanması yapılması halinde de yaşlılık aylığı bağlanılabilecek le ile durdurulmuş hizmet sürecinin eski haline getirilmesi durumunda yaşlılık aylığı alımı söz konusu olabilecektir.

Maaşıyla Ödeyecek

İsteyen kişilerin Ziraat Bankası ile imzalanmış olan bu protokol kapsamında kredi kullanımı ile borcunu peşin olarak kapatacaktır. Bu sayede hem borçlarından kurtulacak hem de emeklilik için onca süre beklenmesine gerek kalmayacaktır. Kişilerin peşin ödeme yapması adına gecikme zammı ve faizi yerine hesaplanmış enflasyon tutarının yarısı ödenecektir. Kredinin taksitleri de emekli maaşı bağlanması halinde ödenebilecektir. Yapılandırma dahilinde asıl borç aynı şekil kalmaktadır. Fakat bu süreçte gecikme zammı ve faizi silinmektedir, bunların yerine ise enflasyon güncellemesi yapılmaktadır. Yapılan peşin ödemeler ile belirlenen enflasyon tutarının da yarısı verilmektedir. Bu kapsamda ise taksitli ödeme yapanlara kat sayı eklenmektedir.

Emekliler Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalardan kredi çekilebilmesi adına üst yaş sınırı bulunmaktadır tabi. Bu husustaki alt yaş sınırı 18 iken, üst sınır ise 60 ile başlayıp 80’e kadar ilerlemektedir. Bu durum bankadan bankaya değişim göstermektedir. Peki hangi banka hangi yaş sınırına kredi imkanı sunmaktadır.

65 Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar

Bankaların birçoğu 65 yaş üstü emeklilerimiz için kredi imkanı sunmaktadır. Bunlar Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası ve Denizbank gibi tanınmış bankalar olaraktan karşımıza çıkar. Bu bankalar aylık gelire sahip 65 yaş üstü emeklilere oldukça kolay kredi imkanı sağlamaktadır. Sizlerde bu fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız banka şubelerinden birini ziyaretiniz ile başvuru

70 Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar

Uzun yılladır kendilerini müşterilerinin finansmanlarını karşılamaya adamış gerek ürünleri, gerekse kampanyalarıyla adlarını duyuran bankalar, ilerleyen dönemlerde de bankalar müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına kredi kampanyaları düzenleyecektir. 70 yaş üstü kredi veren bankalar olarak düzenli ve sabit gelir sahibi emeklilere kredi imkanı sunan birçok banka sırf bu nedenle kredi sunarken, bazı bankalar bu kapsamda müşterilerine kredi alabilmeleri adına yaş sınırlaması koşmaktadır.

Kamu bankalarından kredi için başvuruda bulunan emeklilerimizin önüne geçen yaş sınırlamasının şartına uyulması istenmektedir. Bu yaş sınırlamaları ise bankadan bankaya değişim göstermektedir. Kredi alabilmek adına yaş sınırı 18 ile 80 arasında alt sınır ve üst sınır olarak belirlenirken, üst sınır olan 80 yaş değişim göstermektedir. Kişilerin maaşlarını aldığı bankalardan kredi alımı daha kolayken, farklı bir bankadan kredi alımı  istendiği takdirde bankaların talep edeceği özel şartların sağlanması gereklidir. Bu hususta en çok yaş sınırı karşımıza çıkmaktadır.

80 yaşına kadar kredi imkanı sunan bankalar Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Aktif Bank, FibaBank iken, 70 yaşına kadar kredi imkanı sunan bankalar ise Odeabank, İNG Bank ve TEB bankasıdır.

Ziraat Bankası 80 Yaş Kredi İmkanı

Ziraat Bankasından emekli maaşı almak isteyen müşteriler için 80 yaşına kadar 48 ay vade ve uygun faiz oranları dahilinde emekli kredisi veren bankalardan ilki olarak listemizde yer almaktadır. Maaşını 80 yaşına kadar emekli kredi kampanyası düzenlemekte olan Ziraat Bankasına maaşını taşımakta olan Ziraat Bankasından alma sözünü vermesi dahilinde 450 TL’ye kadar verilmekte olan promosyonu alabilirler. Bu yıl mayıs ayına kadar tamamlanmış olarak karşımıza çıkacak olan promosyon ödemesi aylık tutarına bakılarak belirlenmektedir.  Emekli aylığını 1000 TL’den az alana 375 TL ve 2000 TL üzerinde 450 TL olan banka promosyonlarından yararlanmak adına bankalara başvurularda bulunabilirsiniz.

Vakıf Bank 80 Yaş Kredi İmkanı

Kamu bankaları arasında en fazla emekli müşteriyi bünyesinde barındıran bir diğer bankamız ise Vakıf Bank olarak karşımı çıkmaktadır. Vakıf Bank bu hususta karşımıza 20.000 TL kredi ile karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bunu 80 yaşına kadar olan emekli müşteriler için oldukça uygun kampanyalar ile sağlamaktadır. Sizlerde Vakıf Bank şubelerinden birini ziyaret ederek 80 yaşına kadar verilmekte olan 20.000 TL kredi imkanı ile finansman desteği alablirsiniz.

PTT Bankası 70 Yaş Kredi İmkanı

Talep edilmiş kredi miktarına göre 70 yaş ve üzeri olan müşteriler için kredi vermekte olan bankalar arasında PTT Bank’ı görmekteyiz. PTT Bank emekli müşterileri adına oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır.

Aktif Bank 80 Yaş Kredi İmkanı

40.000 TL kredi miktarıyla 80 yaşına kadar emeklilerimize kredi veren banka olaraktan karşımıza çıkan Aktif Bank, bu hususta müşterilerin oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. Aktif Bank müşterilerine oldukça uygun faiz oranları ve kolay ödeme seçenekleri ile kredi vermektedir. Aktif Bank bu kapsamda oldukça dikkat çeken banka olaraktan da karşımıza çıkmaktadır. Bu kampanyalar içerisinden birisi emekli promosyonu ödemesi olarak bilinmektedir. PTT tarafından emekli müşterileri adına 450 TL’ye kadar emekli promosyon ödemesi yapılacaktır. Başvuru yapma isteyenler PTT şubelerine giderekten Mayıs ayına kadarki süreçte T.C. kimlik numarasının son hanesine bakılaraktan yapılacak ödemelerden yararlanma şansını elde edebilirsiniz.

FİBABANKA 80 Yaş Kredi İmkanı

70 yaş üzeri müşterileri için kredi imkanı sunan bankalardan bir diğeri ise Fibabanka’dır. Fibabanka 80 yaşına kadarki süreçte istenilmekte olan miktara göre kredi imkanı sunmaktadır. Fibabanka emekli müşterileri için 80 yaşa kadar kredi imkanı sunarken, sizlerde en yakın Fibabanka şubesini ziyaret ederekten kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca SGK ile yapılmış olan protokol dahilinde banka promosyon olarak 500 TL vermektedir. Sizlerde en yüksek promosyon veren Fibabanka’ya emekli aylığınızı taşıyarak 36 ay boyunca alacak olacağınız miktarı Fibabankadan alacağınıza dair söz verdikten sonra istenilen sözleşmeyi imzalamak adına müracaat ederek 500 TL promosyondan yararlanabilirsiniz.

Denizbank 80 Yaş Kredi İmkanı

80 yaşa kredi imkanı sunan bankalar arasında listemizin son sırasında yer alan bir diğer bankamız ise Denizbank’tır. Denizbank emekli müşterileri için oldukça uygun faiz oranlarıyla birlikte ödeme kolaylıklarıyla da oldukça popüler banka olaraktan karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Denizbank bu yıl emekli banka promosyon ödemesi yapan bankalar arasında da yer almaktadır. Sizler emekli maaşınızı Denizbank’a taşırsanız, 3 yıl boyu Denizbank’tan maaş alma sözü de vermeniz halinde 450 TL’ye kadar banka promosyonundan yararlanabilirsiniz. Sizler yine 80 yaşına kadar Denizbank’tan kredi alma imkanına sahipsinizdir.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Geçen yıl yapılan düzenleme dahilinde emeklilere faizsiz kredi verilmesi gündeme gelmiştir. Kamu bankaları aracılığı ile verilmesi söz konusu olan emekliye faizsiz kredi kapsamında emekliler, aldıkları emekli maaşının 10 katı kadar faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilecek. Bu kredi adına ilk yıl geri ödemesiz olarak yapılma zorluluğu bulunmazken, emekliler ilk yıl sonrası ikinci yıl içinde geniş vade seçenekleri ile kredi ödemesi yapabilecektir.

Bu kredi kapsamında 36 aya varan geri ödeme seçenekleri bulunmakta ve bu seçenekler dahilinde kredi ödemenizi gerçekleştirmektesiniz. Emekliye faizsiz kredi imkanı ise kamu bankaları aracılığı ile sunulacaktır. Uygulamanın başlaması ile emekliye faizsiz krediler kamu bankalarından alınacaktır. Bazı bankalar ise şimdiden faizsiz kredi imkanı sunmaya başladı.

Ziraat Bankası Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye faizsiz kredi desteği sağlayan bankalardan birisi de Ziraat Bankası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ziraat bankası bu kapsamda 12 ay, 24 ay, 36 ay veyahut da 48 ay olarak vade imkanları sunmaktadır. Ayrıca bu kredi imkanını da faizsiz olarak sunmaktadır. Sizler bu faizsiz kredi imkanından yararlanmak istiyorsanız Ziraat Bankasını tercih edebilirsiniz. Emekliye uygun faizsiz kredi alabilmek adına sizlerde Ziraat Bankası şubelerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer ki ziraat bankası şubelerinden kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, banka sizlerde birtakım belge talebinde bulunacaktır. İşte bu belgeler;

Nüfus Cüzdanı

Emeklilik Belgesi

İkametgah Belgesi

6 Adet Vesikalık Fotoğraf

İstenilen bu belgeleri hazırlamanız dahilinde Ziraat Bankası’nın emekliye faizsiz kredi imkanlarından yararlanma şansını elde edebilirsiniz.

Garanti Bankası Emekliye Faizsiz Kredi

Maaşın yetmemesinden sürekli olarak yakınan emekliler, bankaların kredi destekleri ile birlikte artık rahat bir nefes almakta ve ayrıca zor durumlarında da bu kredilerden yararlanmaktadır. Garanti Bankası da bu kapsamda emekliler adına bir düzenlemeye giderek, faizsiz kredi desteği sunmayı hedeflemektedir. Bu uygulama dahilinde Garanti Bankası tarafından da emeklilerin maaş tutarları kadar da faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

İş Bankası Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye kredi veren bankalar arasında listemizde bulunan bir diğer banka olarak İş Bankası karşımıza çıkmaktadır. Garanti Bankası tarafından kişinin emekli maaşının 10 katına kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Geri ödeme planınız, vade sayınız ve maaşınızın durumu ile birlikte değerlendirme sonucu faiz oranları belirlenmektedir.

Emekliye Faizsiz PTT Kredisi

Eğer sizlerde emekliye faizsiz olarak sağlanmakta olan PTT Kredisinden yararlanmak istiyorsanız çekebilecek olduğunuz kredi tutarı 1.000 TL ile 30.000 TL arası değişim göstermektedir. Vade seçenekleri olarak ise 3 ila 72 ay arası vade aralığı bulunmaktadır. Kullanma ücretiniz de 1 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Emekliler, faizsiz krediler dışında özel bankalar dolayısıyla kredi kullanmak isterse, tüm bankaların güncel faiz oranları ile araştırma yoluna giderekten en uygun maliyet ile kredi imkanı sunan bankaları tercih etmelidir. Bankalar arası rekabet kaynaklı olaraktan bankalar, oldukça düşük kredi faiz imkanları sunmaktadır. Neredeyse sıfır faiz imkanı ile bankalardan ihtiyaç kredisi alabilir ve dahilinde harcamalarınızda kullanabilirsiniz. Devletimizin sıfır faizli emekli kredisinin yürürlüğe girmesi halinde faiz sorunu olmadan kredi çekebilirsiniz.

Emeklilere Kredi İmkanı

Ülkemizde son yapılan araştırma kapsamında on milyonu aşkın emeklinin olduğunu ve her emeklinin, muhakkak herhangi bir konutu veyahut da aracı yok ise bunu krediler ile emeklilik avantajlarından yararlanarak alma ve deyim yerindeyse emeklilik hayatında, ömrünün sonuna kadar yaşamak istemektedir.

Kış ve yaz tatilleri, yazlıklar ve benzeri birçok tatillerle gönüllerini dilediğince eğlendirme şansını yakalayan emekliler, akıllı bir ödeme sistemi sayesinde günümüzde neredeyse her şeyi yapabilme şansına sahiptir. Günümüzde ise emekliler için özel kredi fırsatları da yine karşımıza çıkmakta olan güncel fırsatlar arasından sadece bir tanesidir. Bugün yazdığımız yazıda sizlere emeklilerin maksimum ne kadar kredi çekebileceğini anlatacağız.

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Bu durum bankadan bankaya değişim göstermektedir. Bu durum bazı bankalarda 40 ila 50 kat arasında kadar çıkabilmekte ce iddialara göre de bu tutar emekli olan herkese verilmektedir. Fakat biz yazdığımız bu yazıda, genel olarak kıstasa göre bir hareket altında bilgilerimizi sunacak ve yorumlayacağız. Zira banka teklifleri altında yatmakta olan bir çok şarta bağlı olarak sunulmakta ve gene itibari ile yapılan başvurular dahilinde olumsuz karşılanmaktadır. Oldukça nadir olaraktan, çok yüksek maaş sahibi olanlara bu kredilerin verimi söz konusu olmaktadır.

Öncelik olarak her emeklide bulunan düzenli gelirin farkında olan bankalar, bu düzenli olan gelirin devlet garantisi altında bulunduğundan dolayı işlemlerini rahat olarak sürdürmektedir ve bu işlemler kapsamında , paranın gecikmeye uğramayacağını da bildikleri için herhangi bir şüpheye düşmezler. Bankaların bulunan yönetmelikleri dahilinde, bir emeklinin maaşının en fazla %60’ı kadar aylık ödeme yapılacak şekilde kredi sahibi olmaları mümkündür.  Eğer ki %60’ı geçen bir ödeme miktarı ile karşılaşılır ise banka tarafından bu kredi başvurusu onaylanmaz ve bu kapsamda ödeme zorluğu yaşanacağı bilindiği için yapılacak aylık ödemelerde uygun miktarların belirlendiği göz arda edilmemelidir. Bu kapsamda gelen yüksek aylık ödeme tutarı emekliyi de geçim sıkıntısına sürükleyebilecektir. Örnek verilecek olursa;

Mesela kişi aylık olarak 10.000 TL emekli maaşına sahip ise. Tabii bu durum şuan ülkemiz şartlarında oldukça nadir bir durumdur fakat örnek olarak verilecek olursa bankaların kişilere bu doğrultuda net bir miktar içerisinde kredi imkanı sağlayacaktır. Bunun bilinmesi ve kavranması  önemlidir. Sizler kredi başvurusunda bulunduğunuz vakitte, bu kredi başvurunuzun aylık ödemesi için belirlenen mevduat aylık olarak 6.000 TL’yi geçer ise, yani 6200 TL ise krediniz ile herhangi bir onaylama yapılmayacaktır. Banka tarafından sizler için geniş vadeli teklifler yapılacak ve sizlere sunulacaktır. Banka bulunan bu hakkını elbette saklı tutacaktır. Fakat güncel olaraktan zaten bir kredi borcu ödemekte olan herhangi bir emekli için bu tekli yapılmayacaktır.

Her emekli için 65 ile 75 yaş aralığı dilendiği gibi kredi çekme hakkı bulunmaktadır. Bu yaş sınırlaması ise yeni kanunname ile yasamıza girmiş ve geçerlilik kazanmıştır. 65 ile 75 yaş için bu durum bankalar tarafından zorunlu tutulmaktadır. 65 yaş altı emekliler için ise kredi imkanı kolaylıkla sağlanırken bu durum 75 yaş üstü için oldukça sıkıntılı bir durum olarak görülmektedir. Bu kapsamda birçok banka imkansız olarak bu kredi taleplerini ret etmektedir. Nedeni ise 75 yaş üstü bireylerin kısa süreç içerisinde ölme riskinin oldukça yüksek olmasıdır.

Eğer ki bir sonuca bağlanmak gerekirse, emeklilerin düzenli olarak geliri olması ve herhangi bir kişinin, kişilerin emekli olması dahilinde en fazla ne kadar kredi çekebilirim gibi sorusu dahilinde, limitlerin belirlenmesi söz konusu değildir. Herhangi bir banka açıklama olaraktan ben emekliye şu kadar kredi veriyorum demez ve ayrıca her emekli de, istediği miktar içerisinde, eğer ki geniş vade seçenekleri dahilinde aylık ödeme tutarı maaşının %60’lık kısmını aşmıyorsa, kredi çekebilmektedir.

Bu kredi tipi ise konut, ihtiyaç, taşıt olaraktan çeşitli tipler ile belirtilebilmektedir ve bu kapsamda herhangi bir sınırlama mevcut değildir. Sizler de emekli iseniz ve kredi çekmek gibi bir niyetiniz bulunuyor ise açıklamalarını yapmış olduğumuz bilgiler dahilinde, doğru hesaplamalarda bulunabilir. Emekli maaşınızı aldığınız bankaya giderekten kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Şartların uygun olması dahilinde, krediniz hemen hesabınıza aktarılacak ve sizler için kullanıma hazır hale getirelecektir.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Emekliler için bankalar konut kredisi imkanı sunarken ve emekliler de bu imkanlardan yararlanabilirken, sıklıkla yaşanılan sorunlardan birisi de gelirlerin aylık taksitler ile karşılanmamasıdır. Bunun nedeni ise bankaların konut kredisi imkanı sunarken, dikkat etmekte olduğu hususun kerdi taksitlerinizin aylık gelirlerinizi aşmamasıdır. Bu durum ise yüzde olarak değerlendirilecek olursa, kredi notunuza bağlı olaraktan aylık taksitinizin, aylık gelirinizi %60 olaraktan aşmamış olması gereklidir.  Emekliler ise konut kredisi çekmek istemeleri dahilinde basit bir hesaplamaya gitmelidir. Mesela; 2 Bin TL maaş sahibi bir emekli için konut kredisi alınması isteği olduğunu farz edelim. Bu durum dahilinde aylık taksit tutarınız ortalama olarak 1.200 TL olan 90.000 TL’ye kadar kredi kullanma imkanına sahip olduğunuzu göstermektedir.  Fakat ev bireyleri içerisinde çalışmakta olan kişiler bulunuyor ise bu kişilerin de gelirleri hesaplamaya dahil edilecektir. Eş, anne veyahut da baba gibi hane içerisinde bulunan kişilerin gelirleri, sizlerden daha yüksek ise kredi almanızı oldukça kolaylaştırmaktadır bu durum.

Emekliler için ne kadar konut kredisi çekilebileceği hesaplanırken, alınmak istenilen evin değeri de oldukça önemlidir. Sizler için yasal olaraktan evin minimum %25 oranı tutarı ödenilecek kalan kısım olaraktan kredi imkanı sunulmaktadır. Mesela almak istediğiniz evin değeri 100 Bin TL ise bu tutar içerisinden 25 Bin TL’sini sizler peşin olarak vermek zorundasınız. Ancak bankalar evin ekspertiz değerine göre de bu kapsam içerisinde sizlere esnek davranmaktadır. Ekspertiz raporu kapsamında evinizin değeri satın alacağınız tutar üzerinde ise, ödemesini yapmak ile hükümlü olduğunuz peşinat kısmını bir nebze de olsa aşağı çekebilmektedir. Tüm bu kriterler dahilinde sizler şartları yerine getirebiliyor iseniz, sizler de rahatlıkla emeklilere sunulmakta olan konut kredilerinden yararlanabilirsiniz.

 

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın