Düğün Kredisi

Düğün Kredisi

Düğün kredisinin alabilmek için tabi ki diğer kredileri alırken gerektiği gibi bazı şartlar mevcut. Tabi bunlara ek olarak devletimizin sunduğu da bir tür kredi vardır. Krediyi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı krediyi sunar ve sizi bu avantajlardan yararlandırabilir.

Bu devlet destekli krediden yararlanabilmek için öncelikle dünya evine girecek çiftlerin her ikisinin de aşağıdaki gerekçeleri uygulaması gerekir.

 • Yaşı en az 18 en fazla 24 yaşında olmak gerekir. Devletimiz burada çok güzel bir ek getirmiş buna üniversite okuyanların yaşları 26 da olabiliyor.
 • Sicilde kayıtlı olacak herhangi bir suç olduğu durumda verilmez.
 • Krediyi verecek komisyona gereken durumu anlatması gerekir ve maddi olarak yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmesi gerekmektedir.
 • Daha önce resmi dairede evliliğinin olmaması.

Bu gerekçelerin hepsine sahip olan çiftlerimiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının daha önce sunduğu ve hala daha sunduğu devlet destekli kredilerden yararlanabilirler. Şartlara sahip olan çiftler ve evlenmek isteyen gençler, ilk yıl geri ödeme yapmadan 10 bin TL`lik bir krediye 48 kadar uzun bir vade süresinde de düşük faizlerle sahip olabilir. Evliliğin ilk yılında dünyaya yeni bir birey getirmelerinin sonucunda da kredi ödenmesi geciktirilir, yaklaşık olarak 1 yıl kadar.

Düğün Çeyiz Hesabı

Devletin dünya evine girecek olan yeni çiftlerin işlerinin bir an önce halledip evliliğe teşvik etmesi ile beraber gelişen çeyiz hesabı uygulaması 2016 yılında Nisanın 18`inde işlemlere başladı. Çeyiz hesapları içerisinde, birikiminiz ne iste sizlere yaptığınız birikimin rakamsal değerinin %20`sine devlet destekli düğün kredisi verilebilmektedir. Devletimiz bu konuda düğün kredisini alabilmek için en az paranızın çeyiz hesabı dediğimiz hesapta 3 yıl kadar durması gerekiyor bu durumda düğün kredisi sizlere tanınabilir. Örenek verilecek olursa 25 bin TL birikim yaptığınız halde sizlere devlet tarafından 5 bin TL yardım sağlanmaktadır. Bankaları açtırmanız ve bu hesaplarda durması gereken paranın da aşağıdaki bankalarda durması gerekir.

 • Kamu Bankaları; Vakıf, Ziraat ve Halkbank.
 • Katılım Bankaları; Albaraka Türk, Ziraat katılım, Türkiye Finanas Ve Kuveyt Türk
 • Özel Bankalar; TEB, Akbank, İş Bankası, Fibabank, Garanti Bankası, YapıKredi

Düğün Kredisi Kampanyaları 2017

Bankalar düğün kredisini ayrı bir şey olarak tasarlamıyor, bankaların önceden de hatta sürekli olarak verdiği ihtiyaç kredilerini biraz daha tasarlayıp faizini düşürüp vadesini arttırıp evlenecek olanlara destek olmaya çalışıyorlar, kısacası ihtiyaç kredileri düğün kredisi gibi bir hal alıp avantajlarıyla beraber çiftlerimize kazandırılmaya çalışılıyor. Bu konu da bazı bankaların tutumları şu şekilde;

 • VakıfBank: Vade olarak sizlere 18 ay tanımaktadır peki hangi rakamsal değere 18 ay tanınmaktadır. Gereken hesaplamalar yapılır faiz oranları düşürülür ve VakıfBank evlenecek olan çiftlere tamtamına 20 bin TL bir kredi imkanı sunmakta.
 • Yapı Kredi: Uzun vade farklarıyla Yapıkredi 48 aya kadar sizlere vade seçenekleri sunmaktadır. Yapıkrediye bu uzun vadeli dönemde geri ödeme yapmak istiyorsanız, başvurunuzu Hesapkurdu üzerinden yapmanız mümkündür.
 • Akbank: Akbank`ın bizlere tanıdığı uzun vadeli düğün krediside YapıKredi ile çok farklılık göstermemekte. Akbank`ta da 48 aya kadar geri ödeme seçeneği mevcuttur. Düğün yapacak çiftlere Akbank ayrıcalıklar tanımaktadır. Tablosunu çiftlerin durumuna göre planlamakta olan Akbank işlerinin çiftlere ağırlık vermeden yapmaya çalışır.

Düğün Kredisi Hesaplama

Düğün kredisi evlenecek kişileri büyük bir telaştan kurtarmaktadır. Düğün kredisi için yardım alan çiftlerimiz kendilerini büyük bir yükten kurtarır, etkili ve basit bir yol ile kendilerini rahatlatırlar, bu rahatlamalar arasında uzun vadeler düşük faizler akla gelir ve bu kampanyalardan yararlanabilmek için çiftler bankalara akın eder.

Evlilik düğün kredilerinde 48 aya varan vadelerden yararlanmak elbette mümkündür. Tabi eklenecek faizle vs. bu hesabı yapmak biraz zor. Bankalar aracılığı ile bu durumu öğrenebilirsiniz. Genele bakılırsa tüm bankalarda mevcuttur hesaplama sistemi. Bankalardan çekebileceğiniz zaman geri ödeme süreniz en fazla 48 aydır.

Düğün Kredisi Başvurunda Gereken Belgeler

(Aşağıda ki bazı maddeler kefil olacak kişi içindir)

 • Nüfus cüzdanı ya da fotokopisi
 • Gelir Gider belgesi
 • Son 3 aya dayanan güncel maaş bordosu ve maaşı veren şirketin ya da herhangi bir kurumun maaşı verdiğine dair imzası, kaşesi vs.
 • Meslek farkından dolayı Vergi levhası ya da fotokopisi.
 • Emekli için maaş cüzdanı ya da fotokopisi.
 • Kira geliriniz varsa bunu belirtecek tapu kira kontratı.
 • Son iki aya dair doğal gaz, telefon, su vs. faturaları ikametgah için gereklidir.

Yazar hakkında

DN Medya editor

Bir cevap yazın